Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu hoone III korruse kunstisaalis on väljapaistva Mordva meistri Stepan Erzja elu ja loomingut tutvustav näitus.

Kultuurikomisjoni esimees ja soome-ugri toetusrühma esimees Laine Randjärv peab tähtsaks soome-ugri rahvaste kultuuri silmapaistvate esindajate tutvustamist laiemale avalikkusele. „Toompeal väljapandud skulptuurinäitus tutvustab meile silmapaistva Mordva meistri Stepan Erzja elu ja loomingut. Näitus annab ülevaate ka kunstifondi tegevusest, mille eesmärk on otsida, päästa, tundma õppida ja esile tuua Erzja loomingulist pärandit Euroopa ja Ameerika riikides,“ ütles Randjärv. Ta lisas, et Tallinna projekt on osa rahvusvahelisest juubeliprogrammist „Skulptor Erzja. Igaviku algus“ (2015-2016), mis on juba edukalt startinud Itaalias ja Venemaal. Täna avatav näitus on üks osa sellest projektist.

Programm tervikuna hõlmab Erzja taieste eksklusiivsete koopiate näitust, sest originaalid asuvad kaugetes ja raskesti ligipääsetavates era- ja muuseumide kogudes Euroopas ning Lõuna-Ameerikas. Samuti on programmis Erzjat mitmes keeles tutvustavate uute raamatute presentatsioonid, loengud skulptori loomingust, filmide demonstratsioonid, fotonäitused, ümarlauad ja muud kohtumised.

Erinevate riikide kunstikriitikud on Stepan Erzjat nimetanud Prantsusmaal Vene Rodiniks ja Itaalias Vene Michelangeloks ning toonud esile tema suure panuse maailma 20. sajandi kunstikultuuri varamusse. Kahjuks ei ole teda kodumaal alati vääriliselt hinnatud. Nüüd on Erzja nimi saanud mordva rahvuskultuuri sümboliks ning ootab tutvustamist kogu Euroopas ja mujal maailmas.

Mordva rahvale maailmas 20. sajandil enim kuulsust toonud Stepan Erzja (kodanikunimega Stepan Nefjodov, 1876–1959) sündis Mordvas talupoja perekonnas. Ta elas ja töötas edukalt mitte ainult Venemaal, vaid ka Itaalias, Prantsusmaal, Aserbaidžaanis, Adžaarias ja Argentiinas. Argentinas veetis Erzja 23 aastat ja tõi sealt kodumaale umbes 300 taiest. Vähemalt 100 teost asub veel välismaal ja ootab äraviimist. Paljude tema skulptuuride asukoht ja saatus on aga teadmata, nagu tänini on jäänud tundmatuks ka paljud tema elu leheküljed.

Tähistades Stepan Erzja 140. sünniaastapäeva, viivad Eesti-Mordva Selts Tallinnas koostöös Eesti partneritega ja Stepan Dmitrijevitš Erzja nimeline Rahvusvaheline Kunstifond ellu kultuurhariduslikku projekti „MORDVA SKULPTOR STEPAN ERZJA JA KOGU ILMARUUM“.

Tänasel näituse avamisel kell 14 kõnelevad kultuurikomisjoni esimees Laine Randjärv, kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler Anne-Ly Reimaa, Stepan Ersa nimelise rahvusvahelise Fondi president Mihhail Zuravljov, Eesti-Mordva Seltsi esimees Natalia Ermakov. Meeleolu loob Eesti-Mordva Seltsi folklooriansambel “Vastoma”.

Näitus jääb avatuks kuni 26.septembrini. Toompea lossi sissepääsuks ja näituse vaatamiseks tööpäevadel on vaja esitada isikut tõendav dokument.

Fotod: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/Naitused/12092016/

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 5190 2837
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside