Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu näitusesaalis on Leedu fotokunstniku Vytautas Daraškevičiuse näitus „Vabadusse. 1988–1991.”. Näitusega tähistatakse Leedu vabadusvõitluse 25. aastapäeva ning meenutatakse 1991. aasta 13. jaanuari traagilisi sündmusi.

Riigikogu esimees Eiki Nestor rõhutas, et võõrvõimu ikkes veedetud aastatel oli meie rahvaste vabaduseiha küll alla surutud, kuid see polnud kadunud ja otsis väljapääsu. „See teekond ei kulgenud kõikjal rahumeelselt ja ohvriteta. Oleme väga tihedalt üksteisega seotud, ühe mure on kõigi mure, ühe edu tiivustab teisi, ebaõnn heidab varju kõigile. Ühine võitlus vabaduse taastamise eest, mis kulmineerus 25 aastat tagasi Balti ketis, jätkub täna tööga meie vabaduse kindlustamise nimel Euroopa Liidus ja NATO-s. Kolmekesi koos oleme me rohkem kui kolm korda tugevamad,“ ütles Nestor.

Näituse avanud Leedu suursaadik Eestis Neilas Tankevičius pidas tähtsaks Leedu ajaloolisi sündmusi kajastava näituse eksponeerimist sümboolses kohas – Riigikogu hoones.

Fotonäitusel on kajastatud Leedu taasiseseisvumise ajalugu alates Sąjūdise sünnist kuni Leedu Vabariigi rahvusvahelise tunnustamiseni, mille auks peeti miiting 1. septembril 1991.

Fotonäitusel avaldatud pildimaterjali aluseks on ajalehes „Lietuvos žinios“ avaldatud fotod 25 aasta eest samal ajal toimunud sündmustest. Fotograafi hinnangul mängis Leedu iseseisvusvõitluses suurimat rolli ühiskond oma hoiakuga. Daraškevičiuse sõnul peitus selle ainulaadse liikumise jõud mitte liidrites, vaid ühtselt ja massiliselt kaasa tulnud Leedu rahvas. Nõnda pildistaski ta inimeste nägudel lõkendanud meeleolusid – imestust, sihikindlust, lootust, rõõmu.

Leedu fotokunstnik Vytautas Daraškevičius on hetki jäädvustanud üle 40 aasta. Ta on suure osa oma tööst pühendanud Leedu etnokultuurile. Ta on korraldanud üle 20 isikunäituse ja andnud välja mitmeid fotoalbumeid.

Näituse korraldas Riigikogu Kantselei koostöös Leedu saatkonnaga. Toompea lossi sissepääsuks on tööpäevadel vaja esitada isikut tõendav dokument. Fotonäitus ootab uudistajaid 13. jaanuarist kuni 4. veebruarini.

Fotod näituselt:

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

[email protected]

 

 

 

 

Tagasiside