Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus, Toompea lossi kunstisaalis avatakse täna, kell 12.30 moenäitus „Olen eestlane“.

Riigikogu aseesimehe Jüri Ratase sõnul on tegemist erilise moenäitusega, milles on ühendatud meie esivanemate ilumeel ja kaasaja praktiline elulaad. „Näituse pealkiri viitab ilmekalt eestlaseks olemisele. Eestlasi on saatnud läbi aastakümnete rahvariiete kandmise tava. Väljapandud moenäitus toob esile meie rahvuslikud traditsioonid läbi moekunstnike praktilise lähenemise,“ ütles Ratas. Ta lisas, et moekunstnikud on osanud meisterlikult esile tuua meie esivanemate tõekspidamised ja ilumeele.

Moeväljapanek annab võimaluse mõtiskleda eestluse ja eestlaseks olemise, oma juurte hoidmise ja meile ainuomase säilitamise üle muutuvate ja segunevate identiteetide maailmas. Küsimus rahvuslusest, traditsioonidest ja sealhulgas konkreetselt eestlusest on paari viimase aasta ühiskondlike sündmuste tõttu muutunud aktuaalsemaks kui kümnendi algul. Need mõtted on korraldajad soovinud öelda näituse tutvustamiseks.

Eesti rahvakunsti kujundikeel, värvid ja mustrid on ilmselgelt tänapäeva kunstnike ilumeelde kodeeritud, näidates, et aastasadade jooksul väljakujunenud eesti stiil elab edasi. Näituse kuraator ja eksponeeritud fotode autor Anu Hint kasutab fotolavastuste taustaks käsitöövaipade motiive ja värvilahendusi, et paralleele vanade tekstiilide ja kaasaegse moekunsti vahel reljeefsemalt rõhutada.

Eesti Moekunstnike Ühenduse korraldatud näitust on siiani eksponeeritud: Tallinn, Hobusepea galeriis 2009; Võru Linnagaleriis 2010, Kuressaare linnuses 2010, Šanghai EXPO-l 2010, Hangzhou West Lake muuseumis 2010, Hangzhou Creative Life festivalil 2010, Paide Kultuurikeskuses 2011, Helsingi Eesti majas 2012, Peterburgi Tallinna päevadel 2012, Soome Käsitöömuuseumis 2014, Minski Kaasaegse Kunsti keskuses 2015, Vitebski raekojas 2015. Ainult fotod on olnud väljas Tokios, Berliinis, Kielis, Greifswaldis, Brnos ja Lissabonis.

Näituseid Toompea lossi kunstisaalis korraldab Riigikogu Kantselei koostöös Eesti Kunstnike Liiduga. Moenäitus on avatud kuni 20. novembrini. Näituse vaatamiseks tööpäevadel on Toompea lossi pääsemiseks vaja esitada isikut tõendav dokument.

Fotod:

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

[email protected]

 

 

Tagasiside