Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kunstisaalis tutvustati täna Eesti, Läti ja Leedu postimajade koostööna valminud postmarki, mis on pühendatud Balti Assamblee 25. aastapäevale.

Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Laine Randjärv ütles esitluse avamisel, et Balti riikide koostöö jäädvustamine postmarkidel on tähtis, sest nii jäädvustatakse dokument ajaloolistes kogudes, mis tagab selle eluea läbi aegade.

Riigikogu esimees Eiki Nestor meenutas Balti riikide esindajate seisukohtade ühtsust ja tihedat koostööd regiooni puudutavates sõlmküsimustes. Tema sõnul poleks see võimalik ilma sisulise ja viljaka suhtlemiseta parlamentide vahel.

Riigikogu aseesimees ja Balti Assamblee aseesimees Helir-Valdor Seeder ütles oma kõnes, et see mark on meie ühiste pingutuste sümboliks Balti parlamentaarse koostöö edendamise vallas. Balti Assamblee (BA) aastapäevamark, mille me täna anname üle endistele delegatsioonijuhtidele, väljendab meie siirast tunnustust ja tänu nende pingutuste eest balti koostöö tugevdamisel.

Seeder meenutas, et just täna 25 aastat tagasi, 8. novembril 1991, kirjutasid entusiastlikud parlamendisaadikud Eestist, Lätist ja Leedust siinsamas kõrvalsaalis alla otsusele moodustada Balti Assamblee.

Seeder märkis, et BA on eelkõige Balti riikide parlamentaarse koostöö vorm aga siiski mitte ainult. BA tegevus on kaasanud koostööle ka täitevvõimude ja ametkondade esindajad ja ulatunud kultuuri, teaduse ja teistesse valdkondadesse, inimlikust suhtlustasandist rääkimata.

„Balti Assamblee on tulevikku vaatav institutsioon. Oma töös keskenduvad liikmed pikemaajalise poliitika kujundamisele. Assamblee tööd analüüsides peame tunnistama, et paljude välispoliitiliste küsimuste ja parlamentide vahelise koostöö osas on Balti Assamblee ainus institutsioon, mis väljendab kolme riigi ühist seisukohta, rangelt austades ja arvesse võttes iga meie riigi rahvuslikke huvisid. Ainult ühiste jõupingutuste kaudu suudame me koostada oma piirkonna jaoks kõige sobivama arengustrateegia ja selle ellu viia,“ ütles Seeder.

Seederi sõnul on Balti Assamblee on kõigist raskustest hoolimata seisnud oma ülesannete kõrgusel ühiste eesmärkide saavutamisel, samal ajal toetades ka kolme riigi rahvuslike identiteetide säilitamist.

Esitlusel toimus postmargi signeerimine, milles osalesid Eesti Posti esindaja Ain Muldmaa ja kunstnik-disainer Indrek Ilves.

Kolm Balti riiki andsid ka 23. augustil 2014 välja ühise postmargi, mis oli pühendatud Balti keti 25. aastapäevale.

Balti Assamblee tööd juhib järgmisel aastal Eesti.

Fotod:

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside