Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Toompea lossi kunstisaalis ja Riigikogu hoone II korrusel on väljapandud Eesti silmapaistva tekstiilikunstniku Anu Raua isikunäitus „Vabadus“, mis avatakse täna kell 12.30.

Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder väärtustab Anu Raua vaipade meisterlikku teostust ja nendes meie rahvuslike joonte ilmekat esiletoomist. „ See vaibanäitus toob Toompea lossi meeldiva koduse tunde, mille loob vaipade ilmekas kujundikeel ja rahvuslike motiivide oskuslikult ühendatud värvikirevus. Näitust vaadates püüavad pilku vaibad, mille autor ise on nimetanud  vabaduseks või omapärase lahendusega kujutatud lõoke või vaibal vaimusilmas lausa helisema pandud lõõtspill,“ märkis Seeder.

Seeder tõi esile, et Anu Raud on teinud mitmeid avalikke ruume kaunistavaid teoseid, nende hulgas kaheksast vaibast koosneva seeria Tartu Jaani kirikule aastal 2007. Tal on olnud rohkelt isiknäitusi nii kodu- kui välismaal. Loomingulise tegevuse kõrval on kunstnik olnud sotsiaalselt aktiivne nii Heimtali koduloomuuseumi hoidjana kui ka Heimtali rahvakunstilaada korraldajana. Heimtali muuseumi kogud ja hoone kinkis Anu Raud 2009. aastal suurejoonelise ja väärtusliku annetusena Eesti Rahva Muuseumile. Anu Rauale on antud Valgetähe III klassi teenetemärk kui rahvuslike kunstitraditsioonide heale hoidjale. 2013. aastal pälvis ta Rahvusmõtte auhinna.

Anu Raua professionaalse loometee algus jääb juba üliõpilaspõlve. Alates Eesti Riikliku Kunstiinstituudi lõpetamisest 1967. aastal on ta olnud lahutamatult seotud eesti rahvakunsti uurimise ja kogumisega. Aastatel 1967-1970 töötas ta hinnatud rahvakunstikombinaadi UKU kunstnikuna.

Anu Raud on olnud Eesti Kunstiakadeemias õppejõud ja professor Viljandi Kultuuriakadeemias, kus tema initsiatiivil ja arendamisel loodi talukujunduse ning rahvusliku käsitöö eriala. Samal ajal juhendas ta Eesti Kunstiakadeemia tudengite suviseid etnograafiapraktikaid, mida ta teeb tänaseni. Eesti Kunstiakadeemias aitas ta kunstiülikoolil luua rahvakunstiga tegeleva õppetooli. Praegu elab ja töötab kunstnik Viljandimaal Kääriku talus, kus juhendab veel pensionipõlveski Eesti Kunstiakadeemia ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia üliõpilasi. Viimased kuus aastat on Anu Raud Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor.

Näituse Toompeal korraldab Riigikogu Kantselei koostöös Eesti Kunstnike Liiduga. Näitus on avatud kuni 21.oktoobrini ja selle vaatamiseks tööpäevadel kella 10 -16ni on Toompea lossi sisenemiseks vaja esitada isikut tõendav dokument.

Fotod:

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 5190 2837
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside