Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

OSCE Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni liikmed vaatlevad pühapäeval toimuvaid Ukraina presidendivalimisi.

Eesti delegatsiooni juht Mart Nutt sõnas, et olukord Ukrainas on ettearvamatu ja esimeses voorus presidenti tõenäoliselt ära ei valita. Sellisel juhul toimub 21. aprillil presidendivalimiste teine voor. Teise vooru on reaalne võimalus pääseda kolmel kandidaadil: valimiste liidripositsioonil oleval Volodõmõr Zelenskõil, praegusel presidendil Petro Porošenkol ja kunagisel peaministril Julia Tõmošenkol.

Nutt lisas, et president valitakse otse ja kuna Ukraina on presidentaal-parlamentaarne riik, on tema volitused võrdlemisi laiad. „Presidendi valik võib pingestada Ukraina-Vene suhteid. Eesti ja Ukraina suhted on head ning presidendivalimised neid tõenäoliselt ei mõjuta,“ rääkis Nutt.

Ukraina presidendivalimisi vaatlevad ka OSCE PA Eesti delegatsiooni liikmed Jaanus Marrandi ja Mati Raidma. Eesti delegatsiooni liikmed viibivad Ukraina pealinnas Kiievis ja selle lähiümbruses.

Vaatlusmissioonidele lähetamine on tähtis osa OSCE tööst alates 1993. aastast. Kohapeal jälgitakse valimiste korraldamise legitiimsust ja vastavust demokraatia traditsioonidele. Kokku osaleb OSCE missioonil Ukrainas ligikaudu 110 vaatlejat.

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside