Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liikmed Mart Nutt ja Külliki Kübarsepp vaatlevad sel nädalal OSCE Parlamentaarse Assamblee rahvusvahelise delegatsiooni koosseisus Türgis ennetähtaegseid parlamendivalimisi.

“Loodame, et valimised Türgis on demokraatlikud, avatud meediale ja arvamuste mitmekesisusele,” sõnas Eesti delegatsiooni juht Mart Nutt. “Esindades oma riiki ja olles parlamenti valitud poliitik, on minu jaoks tähtis näidata Türgi valijatele meie solidaarsust.“

Türgi valitsuselt oodatakse Nuti sõnul vastutuse võtmist OSCE kohustuste täitmise eest. “Me toetame Türgit tema võitluses julgeolekuriskidega,“ ütles Nutt ja avaldas lootust, et need ei häiri valimiste läbiviimist. Tema sõnul peavad Türgi ametiisikud tagama valijate, poliitiliste rühmituste büroode ja ametnike turvalisust nii kampaania ajal kui ka valimiste päeval hääletussedeleid kontrollides ja kokku lugedes.

Nuti sõnul on oodata aktiivset osavõttu valimistest, sest Türgi elanikud on huvitatud oma maa tulevikule kaasa aitamisest. “Demokraatlikud valimised Türgis saaksid anda uuele parlamendile tugeva mandaadi ja see omakorda aitaks kaasa valitsuse moodustamisele, kes esindaks kogu riigi kõiki valijaid,” ütles Nutt.

“Türgil on otsustav roll regiooni julgeoleku tagamisel. Usume kindlalt, et demokraatlik Türgi on tugev Türgi,“ ütles delegatsiooni liige Külliki Kübarsepp.

Enne pühapäevast valimiste päeva toimuvad Ankaras briifingud ja kohtumised meedia, valimisanalüütikute, pikaajaliste vaatlejate, valitsusväliste organisatsioonide ning poliitiliste erakondade esindajatega, mis võimaldab vaatlejatel saada ülevaate olukorrast riigis ja valimiste ettevalmistustest.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan kuulutas erakorralised parlamendivalimised välja augustis kui valitsuse moodustamise läbirääkimised olid nurjunud.

OSCE PA on jälginud Türgis parlamendivalimisi aastal 2011 ja juunis 2015, samuti presidendi valimisi 2014. aastal. Tänavu juunis toimunud valimiste käigus märkisid vaatlejad, et meediavabadus polnud tagatud täielikult ja esines rünnakuid parteide peakorteritele.

Türgi ennetähtaegsete parlamendivalimiste vaatlemiseks on registreeritud kokku üle 100 vaatleja, kes esindavad 20 OSCE liikmesriiki. Vaatlemine toimub koostöös ODIHRi ja ENPA vaatlejatega. Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross osaleb Türgi parlamendivalimiste vaatlusmissioonil Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) vaatlejana.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside