Riigikogu liikmed kohtusid Tšerkessi kogukonna esindajatega
Riigikogu liikmed kohtusid Eestis viibivate Tšerkessi diasporaa Jordaania, Türgi ja USA kogukondade esindajatega, kohtumise keskne teema oli tšerkesside ajalooline saatus.
Riigikogu väliskomisjoni esimees Hannes Hanso ütles, et tegu on ajaloolise küsimusega, millel on tänaseks selge rahvusvaheline iseloom. Hanso sõnul pooldavad tšerkessid Euroopa väärtusi.
Riigikogu liikme Eerik-Niiles Krossi sõnul lasub Eestil tšerkesside ees teatav auvõlg, sest Eesti asunikud Musta mere ääres, näiteks Krasnaja Poljanas, asustati just tšerkesside maale. Kross märkis, et 150 aasta jooksul eksiilis elades on see Põhja-Kaukaasia rahvas säilitanud nii oma keele kui kultuuri ja lisas, et tšerkesside suhtlemine ajaloolise kodumaaga on täna takistatud, mitusada tuhat tšerkessi elab Süüria sõja pärast põgenikustaatuses.
Riigikogu liikme Artur Talviku sõnul võiks Eesti kaaluda võimalust võtta vastu põgenikustaatuses tšerkesse, mis aitaks vähendada meie auvõlga.
Kohtumisel osalesid ka Riigikogu liikmed Jüri Adams, Mart Nutt ja Johannes Kert. Tšerkessid külastasid Riigikogu ka 2010. aastal.
Kogukonna andmetel elab praegu ligi kolmest miljonist tšerkessist enamus eksiilis rohkem kui 50 riigis üle maailma ja ainult väikesel osal ajaloolisest Tšerkessimaast elab umbes 700 000 tšerkessi.
Tšerkessimaa osa on ka praegune Sotši, kus 2014. aastal toimunud taliolümpiamängude vastu korraldasid tšerkessid kogu maailmast rahumeelseid demonstratsioone. Praegu protesteerivad nad 2018. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldamise vastu Sotšis, sest võistlused toimuks nende ajaloolisetel aladel.
Oma kirjas Riigikogu esimehele paluvad tšerkessid tunnistada aastatel 1763-1864 toimunud Vene ja tšerkessi sõja ajal Venemaa Keisririigi toime pandud tšerkessi genotsiidi. Samasisulise pöördumise on nad saatnud erinevate riikide parlamentidele. ÜRO riikidest on tšerkesside genotsiidi seni tunnistanud Gruusia.
Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356; 51 53 903
[email protected]
Päringud: [email protected]