Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Laupäeval, 22. aprillil tähistab Riigikogu 98. sünnipäeva traditsioonilise lahtiste uste päevaga. Toompea lossis toimuvad tegevused on sel päeval suunatud just lastele ja noortele. Esmakordselt on võimalus osa saada Laste Vabariigi mängualast. Vaatajateni tuuakse XII noorte laulu- ja tantsupeo „Mina jään“ lood ja laulud ning räägitakse suvisest peost ja peremärkidest, mis noortepeo logos peidus on.

Fraktsioonides saab kohtuda saadikutega ja infotunnis esitada küsimusi valitsuse liikmetele. Terve päeva jooksul toimuvad lossis ekskursioonid ning lisaks on võimalus külastada Pika Hermanni torni.

Riigikogu lahtiste uste päev algab noorte muusikute tervituskontserdiga Toompea lossi rõdult. Külalisi tervitab Riigikogu esimees Eiki Nestor.

Keskpäeval vastavad istungisaalis rahva küsimustele peaminister Jüri Ratas, kultuuriminister Indrek Saar ja rahandusminister Sven Sester.

Riigikogu lahtiste uste päeval kuulutatakse EV 100 raames välja Noorte Maapäeva valimised. Valituks osutunud noored saadikud kogunevad 28. novembril Riigikogu istungisaali, et võtta vastu ühisdeklaratsioon. Sel päeval täitub 100 aastat, mil Maapäev kuulutas ennast kõrgeimaks võimuks Eestis. Noorte Maapäeva valimised ja läbi aasta toimuvad tegevused annavad 15-18-aastastele noortele võimaluse olla osalised 100 aastat tagasi toimunus ning jutustada oma tänapäevase sõnumiga iseseisva Eesti riigi tekkelugu.

Kohvikus peetaval arutelul „Mina jään. Kas ka laulu- ja tantsupidu jääb?“ vahetavad mõtteid Riigikogu kultuurikomisjoni aseesimees Laine Randjärv ja liige Krista Aru ning rahvatantsu, kooriliikumise ja muusikahariduse edendajad Hirvo Surva, Tonio Tamra ja Kalev Järvela.

Koolide ja Riigikogu võistkondade vahelise traditsioonilise mälumängu teemaks on Eesti Euroopa Liidu eesistumise eel „Eesti ja Euroopa Liit“.

Kunstisaalis on terve päeva avatud ERRi Lastejaam. Esmakordselt on võimalus osa saada Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud Laste Vabariigi mängualast. Lastetoas saab osa võtta laste ja noorte kultuuriaastale pühendatud töötoast „Mina ka!“, vestibüülis joonistada laulu- ja tantsupeolistega peremärki ning õppida rahvatantsu suvise tantsupeo üldjuhi Margus Toomla juhendamisel.

Lahtiste uste päeva lõpetab Lasteekraani Muusikastuudio mudilaste hea tuju kontsert Valges saalis.

Esimene iseseisvas Eestis rahva valitud esindus – Asutav Kogu – tuli kokku 23. aprillil 1919. aastal Tallinnas. Riigikogu tähistab seda sündmust igal aastal lahtiste uste päevaga. Tänavu toimub lahtiste uste päev üheksateistkümnendat korda.

Sissepääs, üritused ja tegevused on tasuta.

Päeva programmiga saab lähemalt tutvuda: http://bit.ly/LahtisedUksed17.

Infotundi ja Noorte Maapäeva valimiste väljakuulutamist saab otseülekandes jälgida Riigikogu kodulehel: https://www.riigikogu.ee/live/1/et.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside