Riigikogu infotunnis räägiti inimeste kindlustundest
Peaminister Kristen Michal ütles Riigikogu infotunnis Helmen Küti küsimusele vastates, et vaesuse määr Eestis on langenud ning valitsuse hiljutised ning plaanitavad sammud annavad suuremat kindlustunnet ka väiksema sissetulekuga inimestele
Riigikogu liige Helmen Kütt väljendas infotunnis muret vähekindlustatud inimeste olukorra osas kasvava inflatsiooni tingimustes. Helmen Kütt soovis peaminister Kristen Michalilt teada, millised on valitsuse sõnumid neile inimestele, kes sõltuvad oma sissetulekus ennekõike riiklikest toetustest. „Aga mis on sellel aastal nendele inimestele sõnum? See, et pensionid tõusevad, see on ka teada. Aga erivajadustega inimesed, kellel ei ole palka, vaid on ainult toetused, tegelikult ju kaob ära ka võimalus peale gümnaasiumi lõppu vormistada Töötukassa kaudu töötutoetust. Mis teie sõnum oleks nagu täna selle aasta osas?” küsis Helmen Kütt.
Kristen Michal sõnas oma vastuses, et vaesuse määr on viimasel ajal Eestis langenud. „Ja kui meenutada konkreetseid asju, see on just osalt seotud sellega, et meil on tõusnud nii pension kui kasvanud ka miinimumpalk. Nii et tegelikult on vaeva nähtud ja täitsa teadlikult selleks ju samme ka astutud, et isegi majanduslikult keerulisel ajal inimesed saaksid paremini toime,” vastas peaminister Helmen Küti küsimusele. Michal märkis veel, et valitsuse plaan mitte rakendada tulumaksu esimesest eurost toetab just väiksema sissetulekuga inimesi, samuti tulumaksuvaba miinimumi tõus.
Helmen Kütt soovis peaministrilt veel teada, kuidas too suhtub kavandatavasse töölepingu seaduse muutmisesse, mis Küti hinnangul mõjutab otseselt kümnete tuhandete töötajate igapäevast turvatunnet ja sissetulekut. „Sest selle plaani kohaselt võib kõigi töölepingu puhul edaspidi fikseeritud lepingus vaid 10 töötundi nädalas ning seda suurendada kokkuleppel kuni 40 tunnini ehk siis tegelikult hakkab olema selline palk, mis on nõndanimetatud juhupalk –, siis lubatud paindlikkuse asemel tähendab see tegelikult töötajatele, et töökoormus ja palk pole enam ette teada ega stabiilsed,” märkis Kütt.
Kristen Michal vastas, et toetab paindlikumat töö tegemist, mis säilitab inimestele sotsiaalsed garantiid. „See on enam kui selge, et näiteks üliõpilaste puhul, näiteks pensionäride puhul, ka näiteks terviseriskiga inimeste puhul see võimalus, et endale sobiva koormusega teha tööd, saada tööturule, minna oma tingimustel nii, et säilivad ka garantiid, on ju nende huvides,” ütles Michal. Peaminister väljendas heameelt selle üle, et nimetatud regulatsioon tuleb peatselt Riigikogusse arutelule ning asjakohast debatti saab Toompeal jätkata.
Peaminister vastas veel Urmas Reinsalu küsimusele poliitika kohta, Martin Helme küsimusele ministrite valiku kohta, Mart Helme küsimusele julgeoleku kohta, Züleyxa Izmailova küsimusele maksupoliitika kohta, Anastassia Kovalenko-Kõlvarti küsimusele valitsuse otsuste kohta ja Priit Sibula küsimusele kvalifitseeritud tööjõu täiendava sissetoomise kohta. Kultuuriminister Heidy Purga vastas Vladimir Arhipovi küsimusele Hiiumaa Vabadussõja mälestusmärgi ja teiste ajalooliste mälestiste kohta, samuti Tõnis Lukase küsimusele sisserändajate lõimimise kohta.
Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
Riigikogu pressiteenistus
Maiki Vaikla
631 6456, 5666 9508
[email protected]
päringud: [email protected]