Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaministri ülesandeid täitnud justiitsminister Urmas Reinsalu Jüri Adamsi küsimusele valimisringkondade muutmise kohta.

Adams juhtis tähelepanu, et Eesti on Riigikogu valimistel pea 20 aastat olnud jaotatud 12 valimisringkonnaks, kus mandaatide arv on aga seoses elanikkonna suuruse muutustega pidevalt muutunud. Ühtlasi nihkuvad seoses haldusreformiga maakonnapiirid, mistõttu uuris saadik ministrilt, kas ministeeriumil on kavas valimisringkondade jaotust muuta.

Reinsalu ütles, et Justiitsministeeriumi hinnangul on tegu valimiste ühetaolisuse põhimõtte riivega, sest ühes ringkonnas on mandaadi saamiseks vaja ligi veerandit valijate häältest, teises aga vaid mõneprotsendilist toetust.

Ta märkis, et ministeerium on varem esitanud valimisteenistuse ettepanekutest lähtudes oma ettepanekud võimaliku tulevase valimisringkondade jaotuse osas Riigikogu põhiseaduskomisjonile, kes ettepanekuid möödunud aastal arutas. Ettepanekute seas oli Reinsalu sõnul nii 16-, 12-, 10- kui ka 7-ringkonnaline süsteem. Ta lisas, et samuti on võimalik kehtestada süsteem, kus valimisringkondade piirid paneb lähtudes mandaatide arvust paika valimiskomisjon.

Ministri sõnul esitab Justiitsministeerium lähiajal põhiseaduskomisjonile uued ettepanekud süsteemi muutmiseks. Reinsalu lisas, et seoses järgmiste valimiste lähedusega oleks hõlpsam kaaluda võimalust, et süsteemi muudatused jõustuksid ülejärgmistest Riigikogu valimistest.

Reinsalu vastas veel Arno Silla esitatud küsimusele Euroopa Liidu prokuratuuri loomise kohta, Hanno Pevkuri küsimusele ettevõtluskeskkonna õiguskindluse kohta, Monika Haukanõmme küsimusele hea õigusloome tava kohta, Raivo Põldaru küsimusele Euroopa Maja õigusalaste dokumentide kohta, Remo Holsmeri küsimusele maksukoormuse kohta ja Arno Silla küsimusele juristide koolituse kohta.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson vastas Aivar Sõerdi esitatud küsimusele riigieelarve kohta, Artur Talviku küsimusele Rail Balticu asjaajamise kohta ja Helmut Hallemaa küsimusele turismisektori tähtsuse kohta Eesti majanduses. Kultuuriminister Indrek Saar vastas Krista Aru küsimusele ministeeriumi regionaalpoliitiliste plaanide kohta.

Infotunni stenogramm.

Riigikogu videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu

NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside