Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotund toimus erakorraliselt, täna teisipäeval 2. mail, sest valitsus kohtub kolmapäeval Brüsselis Euroopa Komisjoni liikmetega ja peab Brüsselis väljasõiduistungi.

Peaminister Jüri Ratas vastas Andres Ammase esitatud küsimusele riigieelarve defitsiiti viimise kohta.

Ammas märkis, et valitsuse eelarvestrateegiat ja valitsuse kava lõdvendada eelarve senist Eesti eelarvepoliitikat on nüüdseks jõudnud kritiseerida nii Eesti Pank kui ka eelarvenõukogu, vähem või rohkem jõulisemalt. Ta soovis teada, milles peaminister nendega ei nõustu.

Ratas selgitas, et vaidlus käib ühelt poolt eelarvenõukogu ja teiselt poolt valitsuse vahel selle üle, kuidas nähakse hetkel meie potentsiaali majanduskasvuks. „Kas me ütleme, et me oleme selle potentsiaali suutnud saavutada ja meie majanduskasv on hetkel pea maksimummääral, või me ütleme, et Eesti majanduskasvu potentsiaal on palju kõrgem ja me soovime seda vahet vähendada,“ ütles Ratas. Ta lisas, et keerulisemas keeles nimetatakse seda SKT lõhe negatiivsuseks. See ongi vaidluskoht.

Ratas märkis, et strateegiliste investeeringute kavast ei lähe mitte ükski sent jooksvate kulude katteks. „Kõik need 300 miljonit eurot, mis on ette nähtud järgneva kolme aasta jooksul, lähevad investeeringuteks,“ kinnitas peaminister. Ta selgitas, et need lähevad taristuobjektidele, nendeks on sõiduteed ja raudteed. Need lähevad infotehnoloogia arengusse ja parema kättesaadavuse tagamiseks Eesti elanikele. Need lähevad ka korraliku elamufondi poliitikasse, mida Eestis pole kaua aega olnud, see on koostöö riigisektori ja kohalike omavalitsuste vahel. Samuti kasutatakse vahendeid ka kaitseinvesteeringuteks.

Peaminister vastas veel Aivar Sõerdi esitatud küsimusele riigi rahanduse, Artur Talviku esitatud küsimusele Rail Balticu ja Yoko Alenderi esitatud küsimusele Eesti elukeskkonna arengu kohta.

Maaeluminister Tarmo Tamm vastas Arno Silla esitatud küsimusele veterinaarõppe rahastamise kohta. Välisminister Sven Mikser vastas Jaak Madisoni esitatud küsimusele Ukraina abistamise kohta läbi Euroopa liidu rahastamise.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside