Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Jüri Ratas ütles Eesti Vabariigi aastapäeva puhul Toompeal Kuberneri aias toimunud pidulikul riigilipu heiskamise tseremoonial, et ühtsus ja ühtehoidmine on praegu sama olulised kui Eesti riigi algusaastatel.

Ratase sõnul alustas Venemaa täna varajastel hommikutundidel täieulatuslikku sõjalist rünnakut Ukraina vastu ning Eesti Vabariigi valitsus otsustas alustada NATO artikkel 4 alusel konsultatsioone NATO liitlastega.

„Mõistan hukka täiesti põhjendamatu agressiooni vaba ja rahumeelse Ukraina vastu. Sõda toob kaasa palju kannatusi ja inimohvreid. Selle mõjud on kogu maailma julgeolekule. Täna oleme kõik mõtetes ja palvetes Ukraina riigi ja rahvaga,“ kõneles Ratas. „Me ütleme selge ei Venemaa agressioonile Ukrainas. See on ränk rünnak Euroopa julgeoleku aluste ja meie ühiste demokraatlike väärtuste pihta,“ sõnas Riigikogu esimees. Ta lisas, et Euroopa Liidu ja NATO liitlaste ühtsus, omavaheline koostöö ning toetus Ukrainale on tugevamad kui kunagi varem.

Esimehe sõnul on Eesti Vabariigi aastapäeval tunda sügavat kokkukuulumise tunnet. Ta avaldas lootust, et see ühtehoidmine on meiega kaasas ka argipäeval. Ratas rõhutas, et sõjaoht Euroopas, vinduv kriis tervishoius ja mured majanduses panevad meid veel rohkem pingutama, hoolima ja koostööd otsima. Ta kutsus kõiki üles ehitama Eestit nõnda, et kodumaa armastus kasvaks iga eestimaalase südames. „Samuti peab riigi igakülgne tugi jõudma kõigi Eestimaa inimeste ja iga Eestimaa pereni! Ainult nii seisab meie armas Eesti riik kindel,“ ütles Ratas.

Riigikogu esimees märkis ka, et Eesti rahvustrikoloor on vabaduse, rahu ja iseseisvuse sümbol ning tänavu 27. juunil möödub 100 aastat päevast, mil Eesti Vabariigi Riigikogu kehtestas sinimustvalgele lipule riigilipu staatuse.

Õnnistussõnad lausus tseremoonial Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. Ta ütles, et sinimustvalge lehvib Pika Hermanni tipus kogu Eesti rahva jaoks, meie kõigi üle. „Sinimustvalge on ja jääb meid kõiki ühendavaks värvisidemeks. Seda lippu ei ole kunagi heisatud selleks, et nende värvide all kedagi vallutada või kellegi kallal vägivallatseda,“ sõnas Viilma. Ta lisas, et Eesti lipp on läbi ajaloo olnud lootuse sümbol.

Eesti Vabariigi iseseisvusmanifesti luges ette Voldemar Panso nimelise auhinna laureaat, EMTA lavakunstikooli üliõpilane Maarja Mõts.

Lipuheiskamise tseremooniast võtsid osa Eesti Vabariigi president Alar Karis, president Kersti Kaljulaid, president Toomas Hendrik Ilves, Riigikogu aseesimehed Hanno Pevkur ja Martin Helme ja Riigikogu liikmed, peaminister Kaja Kallas ja valitsuse liikmed. Samuti põhiseaduslike institutsioonide ja diplomaatilise korpuse esindajad, Eesti Lipu Selts ning Kaitseväe ja Kaitseliidu juhtkond.

Kuberneri aeda olid üles rivistatud akadeemiliste ühenduste, Kaitseväe ja Kaitseliidu, isamaaliste organisatsioonide ning koolide liputoimkonnad. Isamaalisi laule esitasid Eesti Meestelaulu Seltsi koorid ja Tallinna politseiorkester.

Riigikogu esimees osaleb täna ka pärgade asetamisel Vabadussõja võidusamba jalamile Vabaduse väljakul ja pidulikul oikumeenilisel jumalateenistusel Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus. Kaitseväe paraadil Vabaduse väljakul osalevad Riigikogu esimees Jüri Ratas ning aseesimehed Hanno Pevkur ja Martin Helme.

Riigikogu esimehe kõne

Fotod lipuheiskamiselt (autor: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside