Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti delegatsioon osaleb tänasest kuni tuleva nädala kolmapäevani Suurbritannias Birminghamis toimuval Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Parlamentaarse Assamblee aastaistungil, mille fookuses on Euroopa julgeolek. Riigikogu esindavad assambleel Mati Raidma, Heljo Pikhof ja Marko Šorin.

Delegatsiooni juht Mati Raidma märkis, et tänavune OSCE PA aastaistung toimub ajal, mil assamblee riigid seisavad Venemaa agressiooni tõttu Ukrainas silmitsi väga keeruliste väljakutsetega. „Assamblee arutelude keskmes saab olema sõda Ukrainas ning selle mõjud Euroopa poliitikale, julgeolekule ja humanitaarvaldkonnale,“ sõnas Raidma, kes osaleb aastaistungil poliitika- ja julgeolekukomitee töös. „Peame olema kindlalt ukrainlaste kõrval ja toetama nende seisukohti. Praeguses Euroopa julgeolekukeskkonnas ei tohi jätta kõhklustele kohta,“ lisas ta.

Delegatsiooni liige Heljo Pikhof osutas, et parlamendisaadikute dialoog ja koostöö on julgeolekualaste väljakutsetega toimetulemiseks hädavajalik, kuna vaid koos tegutsedes jõuame turvalisema maailma ja veelgi tugevamate demokraatiateni. Pikhof osaleb aastaistungil demokraatia-, inimõiguste ja humanitaarküsimuste komitee töös, kus tähelepanu all on ka migratsioon, meediavabadus ja väärinfoga võitlemine.

Delegatsiooni liige Marko Šorin sõnas, et sõja mõjude kõrval keskenduvad parlamendisaadikud debattides ka majanduse taastumisele COVID-19 pandeemiast ning kliimamuutustele. Šorin osaleb majandus-, teadus-, tehnoloogia- ja keskkonnakomitee töös.

Aastaistung toimub pärast 2019. aastat esimest korda taas füüsiliselt. 2020. aastal jäi istung COVID-19 leviku tõttu ära ja 2021. aastal toimus see videosilla vahendusel. Aastaistungist on selgi korral ülekanne, mida saab jälgida assamblee Facebookis ja Youtube’i kanalis.

OSCE Parlamentaarse Assamblee eesmärk on rohkem kaasata liikmesriike Euroopa poliitika- ja julgeolekuküsimuste lahendamisse, et tõhustada tsiviilkontrolli sõjaliste küsimuste üle ning suurendada parlamendisaadikute vastutust ja mõjujõudu.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside