Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Eesti delegatsiooni liikmed võtavad osa IPU 148. assamblee tööst, kus sel korral keskendutakse sellele, kuidas rahvusvahelise, piirkondliku ja kahepoolse parlamentaarse diplomaatia abil aidata rajada teed rahuni.

„Maailmas on palju sõjalisi konflikte ja nii mõneski kohas on pinged kasvamas. Riikide esindajate omavahelise suhtlemise abil on ehk võimalik midagi ära hoida, mõnele konfliktile lahendus leida – kas siis agressorite ohjamise ja karistamise teel või vahendajaid otsides. Ei tasu unustada, et inimlikul tasandil saadud hea kontakt võib nii mõnegi ukse lahti teha või tüli puhkemata jätta,“ märgib Riigikogu delegatsiooni juht Maris Lauri oma kõnes.

Assamblee raames kogunevad kõik IPU põhikirjajärgsed organid, sealhulgas IPU nõukogu, alalised komiteed, inimõiguste ja Lähis-Ida küsimuste komiteed, samuti naisparlamendiliikmete ja noorte parlamendiliikmete foorumid. Eesti saadikud osalevad 12+ rühma töös, kuhu kuuluvad Euroopa riigid, Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa.

Täiskogu võtab vastu resolutsiooni erakorralise arutelu teemal, samuti kahe alalise komitee resolutsioonid. Rahu ja rahvusvahelise julgeoleku komitee resolutsioon keskendub autonoomsete relvasüsteemide ja tehisintellekti sotsiaalsele ja humanitaarsele mõjule ning säästva arengu, rahandus- ja kaubanduskomitee resolutsioon koostööle rohelise energia kättesaadavuse ning innovatsiooni, vastutustunde ja õigluse edendamisel. Samuti võtab täiskogu vastu lõppdokumendi üldise debati teemal.

Assambleel osalevad sajad saadikud parlamentidest üle maailma. Eestit esindavad 23.–27. märtsini Šveitsis Genfis toimuval Parlamentidevahelise Liidu assambleel IPU Eesti rühma juhatusse kuuluvad president Maris Lauri, asepresidendid Helle-Moonika HelmeHelmen Kütt ja Peeter Tali ning Balti Assamblee Eesti delegatsiooni aseesimees Enn Eesmaa. Assamblee kõrgetasemelise segmendi töös osaleb Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi.

Parlamentidevaheline Liit on maailma vanim ja suurim parlamente ühendav organisatsioon, mis loodi 1889. aastal ning koondab 180 liikmesriiki üle kogu maailma. Eesti kuulus liitu aastatel 1921–1940 ja taastas oma liikmesuse pärast taasiseseisvumist 1991. aastal.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside