Rahvusparlamendid keskenduvad ühiskondade sotsiaalsele arengule ja õiglusele
Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Eesti delegatsiooni liikmed võtavad osa IPU 150. assamblee tööst, kus sel korral on fookuses parlamentide roll sotsiaalse arengu kasvatamisel ja õigluse suurendamisel.
Riigikogu delegatsiooni liige Helmen Kütt keskendub oma kõnes ebavõrdsuse vähendamise olulisusele, viidates et see aitab vältida lõhestumist ja radikaliseerumist. „Tihti satuvad just haavatavad rühmad vaenulike jõudude mõju alla, kes sihilikult kasutavad tõrjutud inimesi, et kogukondade stabiilsust õõnestada. Näeme seda Venemaa käitumismustris ja teame, et ebastabiilsuse tekitamine on nende eesmärgi saavutamisel vaid esimene samm. Seetõttu on meie kohus ebavõrdsust vähendada, pakkudes kõigile abivajajatele piisavat tuge.“
Kütt võtab sõna üldises debatis, mille raames käsitletakse selliseid teemasid nagu vaesuse kaotamine, väärika töö edendamine, sotsiaalse kaasatuse suurendamine ja vähemusrühmade suurem kaasamine otsustusprotsessides. Eesti saadikud osalevad ka 40. aastapäeva tähistaval naisparlamendiliikmete foorumil ning 12+ rühma töös, kuhu kuuluvad Euroopa riigid, Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa, lisaks on Eesti soome-ugri formaadi eesistuja.
Assamblee raames kogunevad kõik IPU põhikirjajärgsed organid, sealhulgas IPU nõukogu, alalised komiteed, inimõiguste ja Lähis-Ida küsimuste komiteed, samuti naisparlamendiliikmete ja noorte parlamendiliikmete foorumid ning Venemaa Ukraina-vastase agressioonisõja rahumeelse lõpetamise töörühm. Aruteludes käsitletakse ka kliimameetmeid, parlamentaarset diplomaatiat ja naiste tervist mõjutavaid sotsiaalseid norme.
IPU alalised komiteed esitavad assamblee täiskogule aruanded oma tööst. Täiskogu võtab vastu kahe alalise komitee resolutsioonid: rahu ja rahvusvahelise julgeoleku komitee resolutsiooni kahe riigi lahenduse kohta Palestiinas ning säästva arengu, rahandus- ja kaubanduskomitee resolutsiooni, mis keskendub konfliktide mõju leevendamisele säästva arengu vaates. Samuti võtab täiskogu vastu lõppdokumendi üldise debati teemal.
Assambleel osalevad sajad saadikud parlamentidest üle maailma. Eestit esindavad 5.–9. aprillini Taškendis Usbekistanis toimuval Parlamentidevahelise Liidu assambleel IPU Eesti rühma juhatusse kuuluvad asepresidendid Helle-Moonika Helme ja Helmen Kütt.
Parlamentidevaheline Liit on maailma vanim ja suurim parlamente ühendav organisatsioon, mis loodi 1889. aastal ning koondab 181 liikmesriiki üle kogu maailma. Liiduga on 182. riigina ühinemas Belize. Eesti kuulus liitu aastatel 1921–1940 ja taastas oma liikmesuse pärast taasiseseisvumist 1991. aastal.
Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]