Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Eesti delegatsiooni liikmed võtavad osa IPU 149. assamblee tööst, kus sel korral keskendutakse sellele, kuidas kasutada teadust, tehnoloogiat ja innovatsiooni rahumeelsema ja jätkusuutlikuma tuleviku nimel.

Riigikogu delegatsiooni juht Maris Lauri osutab oma kõnes, et digitaalsed avalikud teenused suurendavad läbipaistvust, kättesaadavust ja kaasatust poliitilistes protsessides, ent toonitab, et oluline on uute tehnoloogiatega kaasnevaid riske maandada ja kodanikke harida. Ta märgib, et infosõjast on saanud meie elu peaaegu lahutamatu osa.

„Peame parandama oma meedia- ja infokirjaoskust, mõistma küberhügieeni tähtsust, mõistma ohte, väärinfot ja manipuleerimist. Valeuudised kasutavad sageli ära olemasolevaid sotsiaalseid lõhesid, süvendades polariseerumist ja suurendades kogukondade vahelist ebastabiilsust,“ sõnab Lauri ja lisab, et desinformatsiooni ei saa eirata ega sallida, kuid see ei tohi ka takistada ligipääsetava ja kaasava avaliku sektori ja digitaalse ruumi loomist.

Täna osalevad Eesti saadikud 12+ rühma töös, mis tähistab oma 50. aastapäeva. 12+ rühma kuuluvad Euroopa riigid, Kanada, Austraalia ja Uus-Meremaa. Pühapäeval toimub Eesti initsiatiivil Põhja- ja Baltimaade (NB8) delegatsioonide kohtumine, kus arutelu fookuses on, kuidas aidata kaasa Ukrainast Venemaale küüditatud laste tagasitoomisele.

Assamblee raames kogunevad kõik IPU põhikirjajärgsed organid, sealhulgas IPU nõukogu, alalised komiteed, inimõiguste ja Lähis-Ida küsimuste komiteed, samuti naisparlamendiliikmete ja noorte parlamendiliikmete foorumid.

IPU alalised komiteed esitavad assamblee täiskogule aruanded oma tööst. Täiskogu võtab vastu resolutsiooni erakorralise arutelu teemal; samuti demokraatia ja inimõiguste komitee resolutsiooni, mille fookuses on tehisaru mõju demokraatiale, inimõigustele ja õigusriigile. Lisaks võtab täiskogu vastu lõppdokumendi üldise debati teemal.

Assambleel osalevad sajad saadikud parlamentidest üle maailma. Eestit esindavad 13.–16. oktoobrini Šveitsis Genfis toimuval Parlamentidevahelise Liidu assambleel Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi ning IPU Eesti rühma juhatusse kuuluvad president Maris Lauri ja asepresidendid Helle-Moonika HelmeHelmen Kütt ja Peeter Tali.

Parlamentidevaheline Liit on maailma vanim ja suurim parlamente ühendav organisatsioon, mis loodi 1889. aastal ning koondab 180 liikmesriiki üle kogu maailma. Eesti kuulus liitu aastatel 1921–1940 ja taastas oma liikmesuse pärast taasiseseisvumist 1991. aastal.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside