Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahanduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata valitsuse algatatud sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (41 SE) 3. juuni täiskogu istungile ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.

„Eelnõus ettenähtud sotsiaalmaksumäära langetamine muudab töökohtade loomise ettevõtjatele soodsamaks. Maksuvaba tulu suurendamine aitab eeskätt parandada väiksema sissetulekutega inimeste olukorda,“ ütles rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer “Maksuvaba tulu suurendatakse nelja aasta jooksul 205 euroni kuus, järgmisel aastal saab maksuvaba tulu olema 170 eurot kuus. Niisamuti tõstetakse pensionide täiendavat maksuvaba osa, et keskmise pension 395 eurot oleks maksuvaba ka tulevikus.”

Eelnõuga kehtestatakse sotsiaalmaksu määraks senise 33 protsendi asemel 2017. aastal 32,5 protsenti ja 2018. aastast alates 32 protsenti. Maksumuudatuste tulemusena väheneb ettevõtete maksukoormus 2017. aastal 40,5 miljoni euro võrra ja alates 2018. aastast 86 miljoni euro võrra. “Sotsiaalmaksu langetamine ei vähenda Haigekassa tulusid, sest see osa kompenseeritakse täies ulatuses muude riigieelarve tulude arvelt,” lisas Holsmer.

Eelnõu näeb ette ka tubaka ja alkoholiaktsiisis tõstmise järgnevatel aastatel. “Alkohol ja suits ei saa võrreldes üldise elukalliduse tõusuga muutuda ajas odavamaks ja kättesaadavamaks,” ütles Holsmer. “Nende aktsiiside täiendaval tõstmisel on kombineeritud nii rahvatervise parandamise kui ka fiskaalsed eesmärgid.” Holsmer lisas, et aktsiiside tõstmine on kooskõlas nii tubakapoliitika kui ka alkoholipoliitika rohelise raamatu hinna- ja maksupoliitika meetmetega.

Valitsuse poolt Riigikokku saadetud eelnõu näeb ette kütuseaktsiisi tõusu algselt planeeritud nelja aasta asemel kolmel järgneval aastal. “Aktsiisitõusu mõju lõpphinnale jääb aastas umbes 5 sendi juurde liitri kohta,” ütles Holsmer “Kõigi aktsiiside puhul on oluline märkida, et riik järgib ka meie naabrite aktsiisipoliitikat. Kui nemad tõusudega kaasa ei tule, siis peame olema valmis reageerima, et Eesti ettevõtete konkurentsivõimet lähinaabritega võrreldes mitte kahjustada”.

Oluline muudatus puudutab ka annetamist, mille kohta tegid eelnõu menetlemise käigus ettepanekud Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit. “Seadusest võetaks välja piirang, mille kohaselt ei või kingitusi või annetusi maha arvata rohkem kui 5% maksustatavast tulust,” sõnas Holsmer.

Rahanduskomisjoni istungil andis eelnõu sisust ja mõjust riigieelarvele ülevaate rahandusminister Sven Sester.

Rahanduskomisjoni aseesimees Tarmo Tamm tegi arutluse käigus valitsusele ettepaneku eelnõu menetlusest tagasi võtta.

Rahanduskomisjon otsustas pärast elavat arutelu saata valitsuse algatatud eelnõu täiskogu istungile kolmapäeval, 3. juunil ja teha ettepanek selle esimene lugemine lõpetada.

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837

gunnar.paal@riigikogu.ee

 

 

 

 

 

Tagasiside