Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Toompea lossi Valges saalis pidas täna oma traditsioonilise piduliku koosoleku 20. Augusti Klubi. Kokkutulnuid tervitasid Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja peaminister Jüri Ratas.

Põlluaas rõhutas oma sõnavõtus, et täna 28 aastat tagasi ülemnõukogu poolt vastu võetud otsus on üks Eesti tipphetki, mille tähtsust ei ole võimalik vähendada.

Riigikogu esimees meenutas tollast poliitilist pinget täis keerulist aega. „Moskvas toimus vanameelsete riigipöördekatse, Tallinnasse olid jõudnud Pihkva dessantdiviisi soomukid, interrinne tegutses täiel jõul,“ kõneles Põlluaas. „Sel hetkel selle otsuse tegemine näitab julgust, vaprust ja pühendumust Eesti Vabariigile ja Eesti vabadusele.“ Ta tänas südamest ja tunnustas kõiki 20. Augusti Klubi liikmeid.

Põlluaas ütles, et Eesti rahvas on säilitanud oma demokraatliku hoiaku kõigi aegade kiuste. „Oleme näidanud, et väärime vabadust, meil on kogemused, mille najal võime kinnitada, et mitte iial enam ei alistu me hääletult ja seisame kindlat oma vabaduse eest,“ ütles ta.

Peaminister Ratase sõnul on erakordne, kuidas toona suutsid 69 ülemnõukogu saadikut seada meie rahva ja riigi huvi kõrgemale oma isiklikust elusaatusest. „Tol hetkel ei saanud ju olla täit kindlust ja veendumust, et tehtud otsus jääb kestma,“ kõneles Ratas. „Te saite ainult uskuda ja loota. Ennast kõrvale jättes kujundasite selle julge otsusega kõikide meie saatuse mõõtmatult paremaks. Lisaks isamaa armastusele tegite ära tohutu töö.“

Põhiseaduse Assamblee ja 20. Augusti Klubi liige Liia Hänni pidas ettekande „Valikutest siis ja praegu“. Hänni sõnul koosneb elu valikutest, mida teeme iga päev. „Need valikud kujundavad meie endi ja meie lähedaste elu, kuid on valikuid, mis mõjutavad kogu rahva tulevikku,“ rääkis Hänni. „Täna on Eesti lipuehtes, et tunnustada ajaloolist valikut, mille ülemnõukogu tegi 28 aastat tagasi.“ 20. augustil 1991 kell 23.03 võttis Eesti Vabariigi Ülemnõukogu 69 poolthäälega vastu otsuse taastada Eesti riiklik iseseisvus.

Riigikogu esimees kinkis Pika Hermanni tornis lehvinud sinimustvalged lipud neile neljale inimesele, kes heiskasid lipu 24. veebruaril 1989. Lipud said Helen Lepalaan, Sille Tamm, Madis Laansalu ja Rauno Tagel.

Fotod (laekuvad viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside