Norras Stavangeris algab täna kolmepäevane NATO Parlamentaarse Assamblee 61. aastaistung, kus kõrgenenud pingete taustal Venemaaga arutatakse rahvusvahelist julgeolekuolukorda.

Eesti delegatsiooni juhi Ants Laaneotsa sõnul kinnitab Venemaa sõjaline sekkumine Süüria konflikti, et Venemaa on ettearvamatu käitumisega ning selle pärast on mures Kesk- ja Ida Euroopa liikmesriigid, kes soovivad paluda teistelt liitlasriikidelt suuremat toetust.

Laaneots soovib panna liitlasriikidele südamele, et tänases julgeolekuolukorras peaksid kõik tõstma oma riigi kaitsekulutuste taset kahele protsendile SKPst. „See on vajalik selleks, et kasvatada oluliselt NATO võimekust ohtudele vastuseisuks,“ ütles ta.

NATO Parlamentaarsel Assambleel on kavas teha ühiseid jõupingutusi, et võidelda Vene propagandaga, avaldada jätkuvat toetust Ukraina valitsusele ja säilitada majanduslikud sanktsioonid Venemaa vastu, kuni viimane täielikult järgib endale võetud rahvusvahelisi kohustusi.

Laupäeval ja pühapäeval toimuvatel komiteede istungitel leiavad tähtsamate teemadena käsitlemist Vene vägede moderniseerimine ja suhted Venemaaga, relvajõudude toomine Süüriasse ja Türgi õhuruumi rikkumine. Arutluse all on kriis Lähis-Idas ja Põhja-Aafrikas, põgenike temaatika, suurenenud terrorismioht ja probleemid Arktika regioonis.

Plenaaristungil esinevad sõnavõttudega NATO peasekretär Jens Stoltenberg, Norra peaminister Erna Solberg ja Norra Pagulaste Nõukogu peasekretär Jan Egeland.

Norra välis- ja kaitseminister annavad ülevaate riigi rollist NATOs ja Norra prioriteetidest kaitse- ja välispoliitikas. Parlamentaarse Assamblee teadus- ja tehnoloogiakomitee külastab ka Lõuna-Norra päästekoordineerimise keskust.

NATO Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni juhib Stavangeris toimuval istungil Ants Laaneots, osalevad liikmed Kadri Simson ja Marko Mihkelson ning asendusliige Sven Mikser.

Kohtumine toob Stavangerisse kokku ligi 250 delegaati 28 NATO liitlasriigist ning 23 assotsieerunud ja vaatlejariigist.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside