Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu NATO Parlamentaarse Assamblee (PA) Eesti delegatsioon osaleb assamblee kevadistungjärgul Albaanias, kus on kavas kinnitada deklaratsioon NATO Varssavi tippkohtumiseks.

Deklaratsioon kutsub liitlasriikide juhte üles tugevdama kollektiivkaitset ja töötama välja terviklikku strateegiat, mis aitaks tagada stabiilsust Põhja-Aafrikas ja Lähis-Idas. Samuti kutsutakse kõiki NATO liikmesriike üles täitma kaitsekulutuste eesmärke ja suurendama kaitsealast koostööd Euroopa Liidus.

Tiranas toimuvast istungjärgust võtavad osa Eesti delegatsiooni esimees Ants Laaneots ja liikmed Sven Mikser, Kadri Simson ja Marko Mihkelson.

Istungjärgul on kõne all Euro-Atlandi terrorismivastase võitluse võimekuse tõstmine ja koostöö suurendamine. Paneeldiskussioonides käsitletakse poliitilisi ja julgeolekualaseid arenguid ning majanduslikku olukorda Lääne-Balkani riikides. Samuti olukorrast Liibüas ja Ukrainas.

Kõne all on ka Walesi tippkohtumisel kokkulepitu rakendamine ja Varssavi tippkohtumise väljavaated ning Euroopat tabanud rändekriisi majanduslikud- ja julgeolekupoliitikaalased tagajärjed.

Eraldi pööratakse tähelepanu Hiina mõjule muutuvas maailmas ja probleemidele, mis tulenevad Daeshist ning selle mõjust liitlastele. Räägitakse ka Iraani tuumaprogrammist.

Esmaspäevani kestva NATO PA kevadistungjärgu päevakavas on veel Albaania relvajõudude prioriteedid, rahvusvaheline toetus ja panus. Muuhulgas tunnustatakse Montenegrot, kes sai hiljuti NATO liitumiskutse ja kellest on saamas 29. NATO liige.

Tiranas toimuvast kevadistungjärgust võtab osa enam kui 250 delegaati NATO 28 liitlasriigist. Lisaks osalevad partnerriikide, vaatlejate ja erinevate organisatsioonide esindajad.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside