Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

NATO Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni esimees Marko Šorin osales NATO PA alalise komitee istungil Ateenas, Kreekas, kus keskne teema oli Venemaa jätkuv agressioon Ukraina vastu ning organisatsiooni kohanemine muutunud julgeolekukeskkonnaga.

„Assamblee alalise komitee istungil mõisteti otsustavalt hukka Venemaa agressioon Ukraina vastu ja tsiviilisikute massiline hukkamine sõja käigus, mis on inimõiguste räige rikkumine,“ märkis Šorin. 

„Alalise komitee istungil rõhutati, et Venemaa algatatud sõda Ukrainas on kardinaalselt muutnud Euroopa ja kogu maailma julgeolekukeskkonda. Leiti, et vaja on tugevdada omavahelist koostööd, et kindlustada NATO võtmerolli reeglitepõhise korra kaitsmisel,“ ütles Šorin. Ta lisas, et arutelude käigus peeti vajalikuks muuta NATO liikmesriikide süsteemset koostööd, et reageerida paremini uuele julgeolekureaalsusele. Samuti tõdesid istungil osalejad, et liikmesriigid on märkimisväärselt suurendamas kaitsekulutusi- ja investeeringuid juba käesoleval aastal. Kindlasti ei tohi unustada NATO põhiväärtusi ning jätkata nii NATO ida- kui ka lõunatiiva tugevdamist.

Alalise komitee istungil esinesid Ukraina Ülemraada esimees Ruslan Stefantšuk ja UKR delegatsiooni juht Yegor Chernev, kes andsid ülevaate sõjaseisukorras olevast riigist ning tänasid liikmesriike juba antud militaarse ja humanitaar abi eest. Üheskoos tõdeti, et Venemaale kehtestatud  majanduslikud sanktsioonid avaldavad mõju, aga need peaksid oleme veelgi rangemad. Samuti avaldasid nad oma pöördumises lootust lähiajal suureneb liitlaste antav relvaabi veelgi, sest Ukraina armee seis relvade ning kaitsetehnika osas on muutumas kriitiliseks.

NATO PA alalise komitee Ateena istungil vaadati läbi veel komitee koostatud aruanded, raportid ja poliitilised soovitused. Sõja tõttu peetakse  NATO PA kevadine istung maikuus Vilniuses. Algselt oli plaan 2022.aasta kevadistung korraldada Kiievis. NATO PA täiskogu aastaistung toimub novembris Madriidis.

NATO PA veeb.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside