Mikko: Venemaa agressioon Ukrainas nõuab rahvusvahelise surve jätkamist
Riigikogu Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) delegatsiooni liikmed esinesid ENPA istungil Strasbourgis Ukrainat toetavate sõnavõttudega, kui arutati raportit poliitiliste tagajärgede kohta Venemaa agressioonile Ukrainas.
ENPA Eesti delegatsiooni juht Marianne Mikko rõhutas, et Eesti Euroopa Nõukogu eesistujana toetab väärtuspõhist poliitikat Ukraina suunal. „Kuni Krimm on Venemaa poolt annekteeritud, ei saa suhtuda suhetesse Venemaaga tavapäraselt ehk business as usual. See oli Strasbourgis arutatud raporti kõige tähtsam idee, mida ma ka toetasin oma sõnavõtus,“ ütles Mikko.
Eesti delegatsiooni liikme Andres Herkeli hinnangul pole varasemates Euroopa Nõukogu dokumentides nii selgelt öeldud, et krimmitatarlasi ahistatakse rahvusrühmana. „Nende traditsiooniline esinduskogu Medžlis on keelatud kui ekstremistlik organisatsioon ning paljud rahvuslikud aktivistid on Venemaal vangis,“ ütles Herkel. „Vene poole tahtetuse korral on raske midagi head ette võtta. Sõjakuritegusid võiks uurida Rahvusvaheline Kriminaalkohus ja kaasa saaks aidata inimõigusorganisatsioonide tegevusega,“ lisas Herkel.
Eesti delegatsiooni liikme Mailis Repsi sõnul ei tohi unustada, et Ukraina konfliktist on otseselt puudutatud pea kuus miljonit inimest. „Kuidas toetada kohalikke inimesi, kes on nii üksiku kui kollektiivse diskrimineerimise, arreteerimiste ning ebainimliku kohtlemise ohvriteks. Sajad tuhanded inimesed on sunnitud kodudest lahkuma. Kohalikud inimesed ei saa meditsiinilist ega sotsiaalset abi, neil ei ole ligipääsu kohtusüsteemile ega igapäevasele turvalisusele. Toimub inimkaubandus. Just sellise masendava pildi joonistavad kaks ENPA raportit ja paluvad kõigil liikmesriikidel mitte unustada, vaid seista nende inimeste eest,“ ütles Reps, kes on olnud pikaaegne ENPA Ukraina raportöör.
ENPA võttis kolmapäeval vastu kaks raportit Ukraina kohta. Ühes otsitakse õiguslikke vahendeid inimõiguste rikkumise kohta Ukraina territooriumidel, mida de facto kontrollib Venemaa. Teine raport hindab poliitilist olukorda, jäädes kindlaks Minski lepete täitmise nõudele.
Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]