Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) monitooringukomitees on tähelepanu keskmes olukord Türgis. Monitooringukomitee küsis Euroopa Nõukogu juures tegutsevalt Veneetsia Komisjonilt arvamust Türgi põhiseadusreferendumi kohta.

ENPA Eesti delegatsiooni juht Marianne Mikko ja monitooringukomitee Türgi raportöör ütles, et Veneetsia komisjoni täna avalikustatud seisukohtades Türgi põhiseadusreformi läbiviimise kohta juhitakse tähelepanu sellega kaasnevatele ohtudele. Kavandatavad muudatused ei järgi demokraatliku riigi presidendisüsteemi mudelit. Komisjon hoiatab Türgit ühe inimese režiimi “one-person regime” eest.

“Veneetsia komisjoni arvamus on karm, aga õiglane Türgi suhtes. Ridade vahele on peidetud põhiküsimus, kuivõrd seaduspärane Türgi referendum üleüldse on,” ütles Mikko.

Komisjon märgib, et vajaliku kontrolli ja tasakaalu ära jätmise korral ei järgita muudatuste sisseviimisel  võimude lahususel põhinevat demokraatlikku presidendisüsteemi nõudeid, selle asemel riskitakse hoopis langeda tagasi autoritaarsesse presidendisüsteemi.

Türgi seire raportöörid Marianne Mikko ja Ingebjørg Godskesen esitlevad ENPA aprilli istungjärgul raportit, mis käsitleb Türgi meedia- ja väljendusvabaduse ning õigusriigi põhimõtete järgimist. Samuti selgitatakse uue põhiseaduse kirjutamise hetkeseisu ja demokraatlike institutsioonide tööd.

Lisainfo: Marianne Mikko, 5646 3614

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside