Mikko: Euroopa on austust vääriv ühendus, kus peab järgima inimõigusi
Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni juht Marianne Mikko rõhutas täna Strasbourgis toimunud täiskogu debatil, mis tõukus Kölni katedraali juures uusaastaööl aset leidnud massilisest naiste ahistamisest, et sooline võrdõiguslikkus on inimõigus.
Täiskogul toimus täna erakorraline debatt teemal “Hiljutised naistevastased rünnakud Euroopa linnades – vajadus ulatusliku vastureaktsiooni järele”. Mikko viitas seal peetud kõnes ENPA peasekretär Thorbjørn Jaglandile, kelle sõnul ei saa õigusriigis keegi olla seadustest kõrgemal. „Olgu kultuurid ja religioonid nii erinevad kui tahes, peame austama kaasinimest. Otse öeldes- järgima inimõigusi,“ ütles Mikko.
Mikko sõnul on Kölni sündmuste näol tegu pagulaste kultuurierinevusega ja noorte meeste frustratsiooniga saada kodu, töö ja leib lauale. „See on debatt mõistmisest ja hukkamõistmisest, aga ka dilemma, mil määral peame järgima südame ja mil määral mõistuse häält,“ rääkis Mikko.
Mikko tõi Kölni intsidendi juures esile aususe ja otsekohesuse, sest ajapikku on selgunud, et avalikus kohas naiste ahistamisi on juhtunud möödunud aastal üle Euroopa. Ta pidas õigeks kriitikat meedia ja politsei aadressil, kelle suu on olnud lukus.
Mikko sõnu on erakordselt tähtis, et ükski institutsioon õigusriigis ei tegele informatsiooni maha vaikimisega või fakti ilustamisega. „Ükskõik kui ebamugav ka fakt poleks, sellest tuleb rääkida ja peab rääkima,“ ütles Mikko. „Ainult aus diagnoos lubab haigusest üle saada. Nii nagu vähki pole mõtet ravida aspiriiniga, ei tasu grippi tõrjuda kemoteraapiaga.“
Oma kõnes ütles Mikko, et Antiik-Kreeka mütoloogia järgi on Euroopa naine. „Erineva kultuurilise tausta ja religiooniga mees peab teadma, et Euroopa pole hoor. Euroopa on naine, kes väärib täit austust. Meie kõigi poolt,“ rääkis Mikko.
Mikko avaldas kahetsust, et Euroopa Nõukogu 47 riigist on Istanbuli konventsioonile alla kirjutanud 39 riiki ja selle ratifitseerinud vaid 19 riiki.
Eesti kui järgmine Euroopa Nõukogu eesistuja on oma kolme prioriteedi hulka seadnud soolise võrdõiguslikkuse. Mikko sõnul on see vastutusrikas roll ka Eesti enda jaoks, sest selleks, et olla aus naiste ja Euroopa suhtes, tuleb Eestil Istanbuli konventsioon kindlasti ratifitseerida.
Eesti on Euroopa Nõukogu eesistuja maist novembrini 2016. aastal ning meie kolmeks prioriteediks on laste õigused, sooline võrdõiguslikkus ning inimõigused ja õigusriik internetis.
Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]