Menetlusse võeti eelnõu tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmiseks
Riigikogu juhatuse otsusega võeti menetlusse kolm eelnõu.
Valitsuse 24. märtsil algatatud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse (patsiendi elulõpu tahteavaldus) eelnõu (604 SE).
Eelnõuga luuakse täisealistele patsientidele võimalus koostada tervise infosüsteemis (TIS) kättesaadav elulõpu tahteavaldus. Selles saab määrata, milliseid tervishoiuteenuseid ta elu lõpus soovib või keelab.
Elulõpu tahteavalduse koostamine on vabatahtlik, igal ajal muudetav ja tühistatav ning selle koostamise eelduseks on arsti nõustamine, et inimene mõistaks oma otsuse tähendust ja tagajärgi.
Elulõpu tahteavalduse võib koostada ka piiratud teovõimega täisealine, kui arst hindab ta pädevaks oma tervise üle otsustama.
Elulõpu tahteavaldusega ei saa taotleda eutanaasiat.
Patsiendi tahteavaldus peab sisaldama selgeid juhiseid, millistes olukordades, näiteks ravimatu haiguse lõppstaadiumis või pöördumatu ajukahjustuse korral, ning millistest tervishoiuteenustest soovitakse loobuda, sealhulgas võimalust loobuda kõigist meditsiinilistest sekkumistest. Juhtivkomisjoniks määrati sotsiaalkomisjon.
Isamaa fraktsiooni 27. märtsil algatatud maksurahu kehtestamise seaduse eelnõu (607 SE).
Eelnõu näeb ette vastuvõetud rea maksutõusude kehtetuks tunnistamise, et seeläbi kasvatada Eesti ettevõtete konkurentsivõimet ning suurendada elanikkonna majanduslikku kindlustunnet.
Eelnõuga nähakse ette tunnistada kehtetuks käibemaksu tõstmine 2-protsendipunkti võrra, füüsilise isiku tulu maksustamise tõstmine 2-protsendipunkti võrra, ettevõtetele kasumimaks ja maksuvaba tulu arvestamise uus süsteem. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.
Isamaa fraktsiooni 27. märtsil esitatud Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele esitada negatiivne lisaeelarve seaduse eelnõu valitsemiskulude vähendamiseks 2025. aastal“ eelnõu (608 OE).
Eelnõu näeb ette teha valitsusele ettepanek esitada negatiivne lisaeelarve seaduse eelnõu vähemalt 300 miljoni euro ulatuses riigi valitsemiskulude vähendamiseks 2025. aastal, kusjuures ei vähendata riigikaitsekulusid, õpetajate, politseinike ja päästetöötajate töötasusid. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.
Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]