Riigikogu juhatuse otsusega võeti menetlusse kolm eelnõu.

Eesti Keskerakonna fraktsiooni 9. detsembril esitatud Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele viia läbi noorte sotsiaalmeedia kasutamise mõju analüüs” eelnõu (550 OE).

Eelnõuga soovitakse luua alus põhjalikuks analüüsiks ja vajalike sammude määratlemiseks, et tagada noorte tervis, turvalisus ja digipädevus tasakaalustatud viisil.

Seletuskirjas märgitakse, et sotsiaalmeedia kasutamine on noorte seas muutunud universaalseks nähtuseks, kuid selle liigne ja kontrollimatu kasutamine võib põhjustada mitmeid probleeme, nagu küberkiusamine, vaimse tervise probleemid, sõltuvuskäitumine ja keskendumisvõime langus.

Eesti peab hindama, millised meetmed on meie noorte ja ühiskonna jaoks kõige asjakohasemad. Hetkeolukorra analüüsi tulemusel saab välja töötada tasakaalustatud meetmed, et suurendada noorte ja lapsevanemate teadlikkust sotsiaalmeedia mõjudest; tugevdada koolides ja noorte asutustes digipädevuse õpetamist; soodustada vanusele sobivate veebikeskkondade loomist ja kasutamist; kaaluda võimalikke regulatsioone, mis piiraksid laste ja noorte juurdepääsu sotsiaalmeediaplatvormidele, tuginedes rahvusvahelistele eeskujudele.

Pärast analüüsi tulemuste esitamist saab hinnata seadusandlike muudatuste vajalikkust, võttes arvesse noorte turvalisust ja digitaalse arengu vajadusi. Juhtivkomisjoniks määrati kultuurikomisjon.

Valitsuse 9. detsembril algatatud põllumajandusloomade aretuse seaduse täiendamise seaduse eelnõu (551 SE).

Eelnõuga võetakse uuesti üle ELi vastav direktiiv ja kehtestatakse regulatsioon hobuste võistlustele, mis seaduse uue redaktsiooni vastuvõtmisega ekslikult välja jäi.

Eelnõu kohaselt kehtestatakse hobuslaste võistlustingimused ja selle korraldamise eelteavituse nõuded. Võistlustingimustes ei tohi teha vahet Eestis registreeritud ja siit pärit hobuslase ning teise ELi liikmesriigi hobuslase vahel. Nõue ei kehti tõu parandamise võistlustel ega traditsioonilistel üritustel.

Eelnõu järgi peab võistluse korraldaja hiljemalt 15. detsembriks teavitama Põllumajandus- ja Toiduametit järgmisel aastal kavandatavast võistlusest, milles diskrimineerimiskeeldu ei arvestata ja põhjendama ametile loomade vahetegemise vajadust. Juhtivkomisjoniks määrati maaelukomisjon.

Riigikogu liikmete Rain Epleri, Kert Kingo ja Arvo Alleri 10. detsembril algatatud Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muutmise seaduse eelnõu (552 SE).

Eelnõuga muudetakse Riigikogu kodu- ja töökorra seadust, et panna selgemalt paika valitsuse liikmete ning muude isikute Riigikogu komisjoni ilmumise ja dokumentide esitamise kohustuste täitmise reeglistik ning sanktsioonid kohustuste mittetäitmise puhuks. Juhtivkomisjoniks määrati põhiseaduskomisjon.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal 631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

 

 

Tagasiside