Riigikogu juhatuse otsusega võeti menetlusse kaks eelnõu.

84 Riigikogu liikme 13. aprillil esitatud Riigikogu avalduse „Venemaa Föderatsiooni sõjakuritegudest ja genotsiidist Ukrainas” eelnõu (584 AE).

„Venemaa Föderatsiooni agressioonisõjas Ukraina vastu on ilmsiks tulnud süstemaatilised ja massilised sõjakuriteod, mida Venemaa Föderatsiooni sõjavägi on sooritanud Ukraina rahva vastu. Neid kuritegusid mahitab ideoloogiliselt agressioonisõja käigus Venemaa Föderatsiooni sõjaline ja poliitiline juhtkond.  

Ukraina riigi kinnitusel on Venemaa Föderatsioon sooritanud genotsiidiaktidena inter alia massiliste julmuste toimepanemise tsiviilelanike vastu ajutiselt okupeeritud aladel (eelkõige Bucha, Borodyanka, Hostomeli, Irpini linnades ja paljudes teistes Ukraina territooriumil asuvates asulates), mis seisnesid massilistes mõrvajuhtumites, inimröövides, küüditamistes, vangistamistes, piinamistes, vägistamistes, samuti surnukehade rüvetamises;

Juhindudes Ukraina parlamendi üleskutsest maailma riikide parlamentidele ning aluseks võttes genotsiidi tõkestamise ja karistamise konventsiooni põhimõtted, rahvusvahelise tavaõiguse normid ja pidades silmas rahvusvahelise kriminaalkohtu Rooma statuuti, 

Riigikogu tunnistab Ukraina rahva vastaseks genotsiidiaktiks Venemaa Föderatsiooni sõjaväe ning sõjalise ja poliitilise juhtkonna tegevuse Venemaa Föderatsiooni Ukraina vastase sõjalise agressiooni  24. veebruaril 2022. alanud etapis.

Sellest juhinduvalt Riigikogu kutsub üles riikide parlamente ning rahvusvahelisi organisatsioone tunnistama Venemaa Föderatsiooni poolt sooritatud kuritegusid Ukraina rahva vastu genotsiidiaktiks, toetama sooritatud kuritegude uurimist ja süüdlaste vastutusele võtmist ning selleks riikide koostöös rahvusvahelise kohtu loomist,“ on kirjas avalduses. Juhtivkomisjoniks määrati väliskomisjon.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni 14. aprillil algatatud töölepinguseaduse muutmise seaduse eelnõu (586 SE).

Eelnõu näeb ette võimaldada lapsevanematel, kelle laps õpib üldhariduskoolis või kutseõppeasutuses, saada tööandja poolt tasustatud vaba päev kooliaasta alguse päeval. Seda muidugi juhul, kui tegemist on tööpäevaga. Juhtivkomisjoniks määrati õiguskomisjon.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

  

Tagasiside