Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Meie seast on lahkunud Eesti poliitik, ajaloolane ja pikaajalisim Riigikogu liige Mart Nutt.

In memoriam

21.03.1962–2.06.2019

Mart Nutt sündis 21. märtsil 1962. aastal Tallinnas. Ta lõpetas 1980. aastal Tallinna Nõmme Gümnaasiumi (endine 10. Keskkool). Edasine haridustee viis teda Tartu Ülikooli ajalugu õppima, kus pärast lõpetamist jätkas aastatel 1985–1988 etnograafiaaspirantuuris. Mart Nutt omandas filosoofiadoktorikraadi rahvusvahelistes suhetes ja Euroopa uuringutes Tallinna Tehnikaülikoolis 2011. aastal. Ta oli ka reservohvitser ja kuulus Kaitseliidu ridadesse.

Mart Nutt töötas aastatel 1988–1991 Eesti Vabaõhumuuseumi teadusdirektorina, aastatel 1990–1992 oli ta Välisministeeriumi büroo- ja osakonnajuhataja. Ta on olnud ka Jaan Tõnissoni Instituudi, Inimõiguste Instituudi, Eesti Humanitaarinstituudi, Sisekaitseakadeemia ja Raadio Vaba Euroopa lepinguline töötaja.

Mart Nutt on alates Eesti taasiseseisvumisest kuulunud kõikidesse Riigikogu koosseisudesse. Teda on korduvalt valitud ka Tallinna Linnavolikogu liikmeks. Mart Nutt oli Isamaa fraktsiooni liige ning töötas käesolevas koosseisus põhiseaduskomisjonis ja korruptsioonivastases erikomisjonis.

Panuse eest Eesti rahvusriigi arengusse, demokraatiasse ja Eesti julgeolekusse on presidendid tunnustanud teda riigivapi V klassi teenetemärgiga 2001. aastal ja riigivapi II klassi teenetemärgiga 2018. aastal.

Mart Nutt oli konservatiiv selle sõna parimas tähenduses. Ta toetas läbimõeldud ja järjepidevat poliitikat ning oli kümnete aastate jooksul üks juhtivaid esindusdemokraatia toetajaid. Ta uskus inimeste vabadusse. Nutt panustas Inimõiguste Instituudi ja rahvusvaheliste organisatsioonide kaudu inimõiguste edendamisse ka rahvusvahelisel tasandil.

Mart Nutt oli 1989. aastal üks sõltumatu noorteühenduse Res Publica asutajatest, mida võib pidada Eesti esimeseks parempoolseks mõttekojaks. 1990. aastal asutas ta koos mõttekaaslastega Vabariiklaste Koonderakonna, mis koos teiste paremerakondadega ühines valimisliiduks Isamaa. Mart Nutt oli erakonna Isamaa liige selle asutamisest alates.

Mart Nutt oli taasiseseisvunud Eesti parlamentaarse demokraatia üks alusepanijatest ja osales paljude seaduste väljatöötamises.

Avaldame kaastunnet Mart Nuti lähedastele.

Kaastunderaamat on avatud Toompea lossi fuajees.

Tagasiside