Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) monitooringukomitee valis ENPA Eesti delegatsioonijuhi Marianne Mikko raportööriks Türgi seire raportile.

Mikko sõnul annab Türgi seire raport ENPA-le ülevaate viimastest murettekitavatest arengutest Türgis.

Mikko hinnangul sunnib 15. juuli riigipöördekatse Türgi võime tegutsema resoluutselt, kuid küsimus on, millised karmid meetmed on õigustatud. „Ligi kümne Türgi parlamendi liikme arreteerimine, 155 parlamendiliikmelt immuniteedi äravõtmine ning massiline ametnike ja kohtunike vallandamine on vaid mõned näited viimastest arengutest Türgis, mis tõsiselt rikuvad demokraatia, õigusriigi ja inimõiguste põhimõtteid. Monitooringukomitee on ka mures surmanuhtluse seadustamise diskussioonide pärast Türgis, mis on otseses vastuolus Euroopa Nõukogu põhimõtetega,“ ütles Mikko.

„Türgi olukorra keerulisust kinnitab ka eilne Venemaa sealse suursaadiku tapmine. Jaanuari alguses kavatsen sõita Ankarasse ja Istanbuli, et kohtuda ENPA raportöörina Türgi oluliste poliitikutega,“ sõnas Mikko.

Euroopa Nõukoguga liitumisel võtab iga liikmesriik endale kohustused demokraatia, õigusriigi ja inimõiguste tagamisel, mis on Euroopa Nõukogu prioriteedid. Monitooringukomitee raportöörid käivad Türgis infokogumismissioonidel, jälgivad olukorda nendes valdkondades ning teevad ENPA-le raporti oma soovitustega.

Teine Türgi seire raporti raportöör on norrakas Ingebjørg Godskesen, kes esindab Euroopa konservatiivide gruppi.

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside