Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) istungil arutati olukorra üle Liibanonis, et tagada piirkonna stabiilsus ja Euroopa turvalisus. Istungil sõna võtnud ENPA Eesti delegatsiooni liige Jaak Madison pidas olukorra lahendamisel vajalikuks võitlust islamiterrorismiga, piirikontrolli taastamist Liibanonis ning põgenikelaagrite toetamist Liibanonis ja Jordaanias.

„Liibanoni olukord on oluline kogu Euroopale, sest Lähis-Idas toimuvad protsessid mõjutavad meid otseselt ning see kohustab meid tegutsema,“ ütles Madison.

Ta rõhutas ühe tegevusena võitlust islamiterrorismiga. „Islamiäärmuslased on tegutsemas Liibanonis ja korraldamas järjepidevalt rünnakuid Iisraeli vastu. Iisraeli ega ühegi teise riigi ründamine ei ole aktsepteeritav,“ sõnas Madison ning lisas, et Euroopa riikide ülesanne on lõhkuda islamistlike organisatsioonide tegevus.

Teiseks tähtsaks ülesandeks pidas Madison piirikontrolli taastamist Liibanonis. „Liibanon ei ole suutnud kontrollida oma välispiiri Vahemerele. Selle tulemuseks on sajad tuhanded migrandid, kes on illegaalselt tulnud Euroopasse,“ ütles Madison. „Kui Liibanoni valitsus ei suuda taastada kontrolli piiride üle, on Euroopa kohustatud oma piire kaitsma ning vajadusel tegutsema ka Liibanonis, takistamaks inimkaubitsejate tegutsemist.“

Madisoni sõnul on Liibanonis ligi 1,5 miljonit Süüria põgenikku. Tema hinnangul on migratsiooniprobleem ennetav, kui põgenikele tagatakse elutingimused Lähis-Idas ehk nende kodumaa naabruses. „Meil on mõistlikum panustada põgenikelaagrite toetamisele Liibanonis ja Jordaanias, selmet lasta inimestel kontrollimatult tulla Euroopasse. Iga tõeline põgenik soovib varjupaika võimalikult kodu lähedal, mitte tulla Saksamaale või Rootsi,“ ütles Madison.

Sel nädalal Strasbourgis Prantsusmaal toimunud ENPA istungil oli arutlusel veel humanitaarkriis Gazas ja demokraatia olukord Ukrainas. Samuti arutati ajakirjanike vastu toimuvate rünnakute ja meediavabaduse teemal Euroopas.

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside