Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Kaja Kallas küsimustele energiajulgeoleku kohta. Kalvi Kõva osutas, et praegu aitab elektri hinda alla tuua päike ja küsis, kas valitsus peab päikeseenergiat oluliseks.

Peaminister Kaja Kallas ütles oma vastuses, et energiajulgeolek on üks osa julgeolekust ning on oluline, et meil oleks palju hajatootmist – kasutaksime palju erinevaid energiaallikaid ning väikelahendused oleks seal, kus on tarbimine. „Kitsaskohaks on olnud võrgud, mis ei kanna välja, ja see, et investeeringud väikelahendustesse on olnud takistatud,“ sõnas Kallas. Peaminister kinnitas, et energiajulgeoleku küsimusega tegeletakse ka lisaeelarves.

„Lisaeelarves näeme täiendavalt ette kaheksa miljonit eurot investeeringuid võrkudesse. Oleme arutanud ka, kuidas teha nii, et võrguettevõtjad saaksid lubada väiketootmisi võrku ja pärast seda modelleerida võrgu ümber. Need tõesti ei ole nii suured tootmised, et lööksid kogu võrgu tasakaalust välja,“ lausus Kallas. Tema sõnul nähakse lisaeelarvega ette veel 19 miljonit eurot investeeringuteks, et oleks täiendav toetusmeede energia väikelahenduste loomiseks.

„Tegudes näitame, et usume päikesesse, usume nendesse väikelahendustesse. Soovime, et asjad liiguksid kännu tagant ära ja meil tuleks erinevaid nii päikesel, tuulel kui ka muudel taastuvenergia allikatel põhinevaid lahendusi juurde, mis oleksid seotud ka suurtarbimisega näiteks tehaste juures,“ lausus Kallas. Ta täpsustas, et ennekõike võiks taastuvenergiat kasutama hakata tehased, mis kasutavad problemaatilisi energiaallikaid, näiteks gaasi.

Peaminister toonitas, et vaja on stabiilseid energiaallikaid, et oleks võimalik tuled põlemas ja toad soojad hoida ka talvel, kui päikest pole.

Peaminister vastas veel Helir-Valdor Seederi küsimusele sisejulgeoleku, Üllar Saaremäe küsimusele sanktsioonide, Jaak Juske küsimusele palgavaesuse, Helmen Küti küsimusele lisaeelarve prioriteetide kohta ning Indrek Saare küsimusele sanktsioonide kohta Venemaa artistidele. Veel vastas ta Peeter Ernitsa küsimusele Ukraina toetamise, Riina Sikkuti küsimusele tulumaksusüsteemi muudatuste kohta ning Kalle Grünthali küsimusele vestluse kohta kaitseministriga.

Helle-Moonika Helme küsis majandus- ja taristuminister Taavi Aasalt, milline on ministri seisukoht kaugküttes Vene gaasi põlevkiviõliga asendamise osas. Aas vastas, et töötatakse selle nimel, et meil oleks veeldatud maagaas (LNG) ja see poleks Venemaalt. Ta lisas, et kriisiolukorras ja gaasi defitsiidi korral on variant gaas vajadusel asendada kütteõliga.

Majandus- ja taristuminister vastas veel Peeter Ernitsa küsimusele LNG vastuvõtu ning Aivar Koka küsimustele energiamajanduse kohta.

Justiitsminister Maris Lauri vastas Helmen Küti küsimusele lapsele makstava miinimumelatise arvutamise kohta seoses perekonnaseaduse muutmisega.

Infotunni stenogramm

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside