Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Kaja Kallas vastas Riigikogu infotunnis Helir-Valdor Seedri küsimusele maksude kehtestamise kohta. Seeder uuris peaministrilt, milline on planeeritud maksumuudatuste tervikmõju näiteks keskmisele kolme lapsega perele.

Seeder viitas, et käibemaks ja tulumaks tõusevad kümme protsenti, aktsiisid tõusevad, samuti kärbitakse peretoetusi ja kaotatakse tulumaksusoodustus lastega peredele ning lisaks tuleb arvestada majanduslanguse, kõrge inflatsiooni ja kasvavate intressidega.

Peaminister kinnitas küsimusele vastates, et terviklik mõjuanalüüs on tehtud, aga kõik mõjuanalüüsid on suunatud tulevikku ja majandus ei ole täppisteadus. „Siin on väga palju tegureid, mis majandust mõjutavad: erinevad kriisid, inimeste ebakindlus, kliimamuutused – kõik sellised asjad, mis mõjutavad üldist pilti. Seega neid mõjuanalüüse saab teha, aga kas need alati paika peavad, ei tea,“ märkis Kallas. Ta nentis, et kuigi täpset mõju iga pere kohta ei saa välja tuua, siis üldised mõjud on eelnõude seletuskirjades olemas.

„Käibemaks puudutab kõiki ja käibemaksu tõus 20 protsendilt 22 protsendile ei ole märkimisväärne ja mõjutab rohkem neid, kes rohkem tarbivad, ehk siis rikkamaid inimesi,“ lausus Kallas. „Käibemaksu [tõstmise] vajadus tuleneb riigikaitsekulutustest, mida me peame tegema ja mis on kolm protsenti sisemajanduse kogutoodangust, millega te ise olite ka nõus,“ sõnas peaminister. „Ega mulle ei meeldi ka neid makse tõsta, aga oluline on see, et maksukoormus tervikuna ei tõuse. Ta on kõikunud kogu aeg 32–34 protsendi vahel ja sinna see maksukoormus ka jääb, arvestades neid kulusid, mida me oleme teinud.“

Kallas puudutas oma vastuses ka automaksu, öeldes, et see on uus maks, mis nõuab suuremat arutelu. Ta lisas, et seetõttu on võetud aeg, et arutada ja pakkuda välja lahendusi. Peaminister lisas, et ta ootab ka opositsiooni ses osas kaasa mõtlema.

Peaminister Kaja Kallas vastas veel Rain Epleri küsimusele Slava Ukrainiga seotud pettusekahtluse, Tanel Kiige küsimusele piirivalveohvitseride väljatõstmise, Aleksandr Tšaplõgini küsimusele majanduse olukorra ja Riina Solmani küsimusele ajakirjanduse kohta.

Siseminister Lauri Läänemets vastas Helle-Moonika Helme küsimusele haldusala olukorra ja Mart Maastiku küsimusele õiguskaitseorganite töö kohta.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas vastas Vadim Belobrovtsevi küsimusele tugispetsialistide ning Varro Vooglaiu küsimusele lasteaedades ja koolides usu-, veendumuste ja südametunnistuse vabaduse tagamise kohta.

Infotunni stenogramm

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside