Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas riigihalduse minister Jaak Aab Liina Kersna esitatud küsimusele regionaalpoliitika kohta.

Kersna viitas asjaolule, et Riigikogu on vastu võtnud mitmeid seaduseid, millega pannakse kohalikele omavalitsustele uued kandvad ülesanded. Ta küsis, kuidas on kohalikke omavalitsusi informeeritud neile pandud uutest ülesannetest ja kes riigis selle eest vastutab.

Aab selgitas, et 1. jaanuaril 2018 lõpetavad maavalitsused oma töö kõigis maakondades. „Ettevalmistused on kestnud praktiliselt sellest hetkest või isegi ennem juba, kui see seadus siin juunis vastu võeti, kus siis vastavaid ülesandeid ka delegeeriti kas siis riigiasutustele või kohalikele omavalitsustele,“ ütles Aab. Ta märkis, et riigihalduse minister vastutab antud protsessis ülemineku sujuvuse eest. Ministri sõnul on kuu aega enne üleminekut üldiselt need funktsioonid üle võetud.

„Enamus otsuseid tehti ära enne valimisi juba endiste volikogude poolt ja kuskil ei näe ma praegu küll ühtegi sellist ülesannet, mis on kahe tooli vahel. Kas teeb seda riigiasutus, kui see on nii otsustatud seaduses, või omavalitsus, igal juhul see teadmine on kõigil olemas,“ ütles Aab.

Omavalitsustele läheb üle ühistranspordi korraldamine, milleks on omavalitsuste poolt asutatud ühistranspordikeskused. Osaliselt igas maakonnas ja osaliselt maakondade peale. „Kõige suurem saab olema tõenäoliselt Harjumaa ühistranspordikeskus. See on rahaliselt mahult üks suuremaid ülesandeid, mis läheb üle maavalitsuselt omavalitsustele, mida nad täidavad koos ja otsustavadki koos, millise ühistranspordikeskuse kaudu nad seda ülesannet täidavad,“ selgitas Aab.

Minister märkis, et rahvastikutoimingud on väga oluline asi iga inimese jaoks, kus ta oma toimingud saab teha. „See on kokku lepitud, et maakonnakeskuste omavalitsused on selle funktsiooni üle võtmas. Lahendame siin juba detailseid asju,“ ütles Aab. Ta lisas, et rahvatervise arendamise küsimused, mis olid maavalitsuses, nihkuvad ka omavalitsuste ühistoimingutesse, selgitas Aab.  Minister toonitas, et piirkonna ehk selle maakonna arendamise kava koostavad omavalitsused 2019. aasta 1. jaanuariks.

Aab vastas veel Arno Silla esitatud küsimusele riigiasutuste Tallinnast väljaviimise kava ning Jüri Adamsi esitatud küsimusele elanike ja valimisõiguslike arvust kohalike omavalitsuste üksustes.

Peaminister Jüri Ratas vastas Mart Helme esitatud küsimusele digitippkohtumise ja ID-kaardi probleemi ning Ain Lutsepa esitatud küsimusele elanikkonna kaitse ja rakkerühma raporti kohta.

Infotunni stenogramm:
Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)
Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

 

 

Tagasiside