Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas välisminister Marina Kaljurand Mart Helme esitatud küsimusele Eesti laevakaitsjate kohta.

Mart Helme soovis teada, mida on välisministeerium viimase paari kuu jooksul teinud, et laevakaitsjad koju tuleksid.

Kaljurand kinnitas, et nii välisministeerium kui ka valitsus ja Eesti riik teevad kõik selleks, et laevakaitsjad võiksid pöörduda tagasi kodumaale nii ruttu kui võimalik. „Me saame seda teha, tuginedes rahvusvahelisele õigusele, me saame seda teha, tuginedes rahvusvahelistele lepingutele. Aga me ei saa sekkuda teise riigi siseasjadesse, me peame austama teise riigi kohtulahendit,“ selgitas Kaljurand. Ta märkis, et praegu ongi menetlus tagasi läinud India ülemkohtust kohalikku kohtuinstantsi, mille otsus on edasi kaevatud. Järgmine kohtuistung on juunikuus.

Kaljuranna sõnul on meie konsul, meie suursaadik, suhelnud laevakaitsjatega, selleks et parandada nende tingimusi kinnipidamisasutuses. „Viimasena arutati küsimust Euroopa Liidu ja India tippkohtumisel, mis toimus eelmisel nädalal Brüsselis. Ka seal väljendas kogu Euroopa Liit muret, et laevakaitsjad on olnud nii pikalt kodumaalt ära. Valmistame ette ka alternatiivseid lahendusi. Alternatiivseteks lahendusteks on kinnipeetud isikute vahetamise leping Indiaga, mille tekst on kooskõlastatud ja mille justiitsministeerium peaks esitama lähinädalatel valitsusele heakskiitmiseks. See annab võimaluse, et juhul kui laevakaitsjad loobuvad edasikaebamisest, rakendada kahepoolset lepingut ja selle lepingu alusel nad Eestisse tuua,“ ütles Kaljurand. Ta kinnitas veelkord, et välisministeeriumile on see prioriteetne teema, nii nagu ka valitsusele. Kaljuranna sõnul tegeletakse sellega poliitilisel tasandil, inimlikul tasandil, Indias, Euroopa Liidus, koostöös teiste riikidega, tegeletakse nii kaua kuni meie kodanikud pöörduvad tagasi kodumaale.

Välisminister vastas veel Andres Herkeli esitatud küsimusele Nord Stream 2 ja Jaak Madisoni esitatud küsimusele 1951. aasta pagulaskonventsiooni tõlgendamise kohta.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski peaministri ülesannetes vastas Kadri Simsoni esitatud küsimusele maksupoliitika, Monika Haukanõmme esitatud küsimusele õendushooldusteenuse ja Krista Aru esitatud küsimusele Ida-Virumaa tegevuskava 2015-2020 rakendusplaani täitmise kohta.

Siseminister Hanno Pevkur vastas Martin Helme esitatud küsimusele kvoodiimmigrantide valikukriteeriumide ja Artur Talviku esitatud küsimusele Panama paketi kohta.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside