Peaminister Kristen Michal ütles Riigikogu infotunnis Helir-Valdor Seederi küsimusele vastates, et tema ja ta erakonna hoiak on, et Valgevene ja Vene kodanikel ei peaks Eesti kohalike omavalitsuste valimistel hääleõigust olema.

„Minu seisukoht lähtub sellest, et need inimesed, kes vabal maal ilma sunnita saatkonnas valivad Putinit, võiksid pigem teha valiku Eestis elamise kasuks või mingi muu valiku,“ selgitas Michal. Ta märkis, et valitsuse seisukoht selles küsimuses ei ole ühtne. „Valitsuses on reegel – nagu teiegi teate koalitsioonivalitsustest – asju kas tehakse koos või ei tehta.“

Peaminister osutas, et põhiseadust saab muuta kas Riigikogu kahes järjestikuses koosseisus või kiireloomulisena ühes koosseisus. Ta lisas, et menetlusse on esitatud erinevaid hääleõigust puudutavaid eelnõusid, ent seni pole need saanud laiemat toetust. „Ma arvan, et tööd selle teemaga tuleb jätkata ja kui – ma olen seda ka varem öelnud – saabub koalitsioon, milles osapooled on selle muutmisega üheskoos nõus, siis saab see koalitsioon poliitika ellu viia.“

Michal sõnas, et ilmelt ei tule Eesti rahvale ega Riigikogu liikmetele üllatusena, et koalitsioonivalitsused püüavad otsida kompromissi ja ühisosa. „Tavaliselt sellised iseseisvad hääletused viivad valitsuskriisini ja hoopis negatiivsemate tagajärgedeni. Ja ma arvan, et see ei ole Eesti rahva huvides kutsuda esile valitsuskriis, samal ajal kui meil on vaja korda teha eelarve, hankida Kaitseväele moon, ja paljud muud olulised asjad.“

Peaminister Kristen Michal vastas veel Martin Helme küsimusele Eesti majanduse, Lauri Laatsi küsimusele välispoliitika, Priit Sibula küsimusele valitsusliikmete käitumise ja usaldusväärsuse, Urmas Reinsalu küsimusele majanduse, Helle-Moonika Helme küsimusele riigi olukorra ning Aleksandr Tšaplõgini küsimusele Rail Baltica kohta.

Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta vastas Varro Vooglaiu küsimusele põhiseaduslikkuse analüüsi kohta eelnõude seletuskirjades ning kultuuriminister Heidy Purga vastas Vadim Belobrovtsevi küsimusele kultuuritöötajate palkade kohta.

Infotunni stenogramm

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside