Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis soovis Katri Raik peaminister Jüri Rataselt teada, kuidas lahendatakse Ida-Virumaal päevakorda tõusnud nii majanduslikud kui ka sotsiaalsed probleemid. Raik viitas vastuolulisele informatsioonile, mis on viimasel ajal tulnud erinevatelt ametiisikutelt regiooni probleemide võimaliku lahenduse kohta.

Ratase sõnul on sõnumid, mis Eesti Energiast on ühiskonda jõudnud tema jaoks väga murettekitavad. „Kuid ma kinnitan teile, et valitsus töötab täie tõsidusega lahenduste leidmise osas. Ma soovin seda öelda nii teile kui ka teistele Ida-Virumaa inimestele, et valitsus seisab selle eest, et kedagi ei jäeta üle öö tööta, ei saadeta tänavale ning ei jäeta iseenda ja saatuse hooleks,“ kinnitas peaminister. Ta lisas, et rahandusminister Martin Helme oli eile Ida-Virumaal selle küsimusega tegelemas, riigihalduse minister oli eile Ida-Virumaal ja kohtus tööstusparkide inimestega.

„Täna me vajame ühelt poolt minu meelest kiiret tegutsemist, et ära hoida kõige keerulisemad, kõige hullemad stsenaariumid, aga võtta kasutusele ka meetmeid, mis siis tegelikult nendele inimestele kindlustunnet annaks nii lühikeses kui pikas perspektiivis,“ ütles Ratas. Ta selgitas energeetikapoliitika pikemat vaadet, mis tegelikult tähendab seda, et konkurentsivõime põlevkivist elektrit toota perspektiivis muutub vähenemise suunas. Ratase sõnul on lühemas perspektiivis võimalik meie energeetikapoliitikas ja põlevkivienergias leida mitmeid lahendusi rahvusvahelise koostöö kaudu. Samuti asendada põlevkivist elektri tootmine vähemalt osaliselt riikliku toetuse abil biomassi kasutamisega, mis eeldab seadusemuudatust, aga leevendaks osaliselt koondamisi Ida-Virumaal. Natuke pikemas perspektiivis on võimalik elektritootmise strateegilise reservi moodustamine ja reservvõimsuse eest tasu maksmine.  

„Kui me liigume energiaturust edasi, siis me peaksime pikemas perspektiivis üle vaatama, kuidas elavdada Ida-Virumaa ettevõtlust ning vähendada piirkonna mahajäämust teistest Eesti piirkondadest,“ ütles Ratas. Ta märkis, et töös on Ida-Virumaa programm, mida rahastatakse 14,7 miljoni euroga aastani 2023. „Siia alla kuulub ka Ida-Virumaa tööstusparkide rajamise programm, millega aktiivselt tegeleb riigihalduse minister. Loomulikult on oluline sotsiaal- ja tööturupoliitika ja sellega tuleb tegeleda pidevalt,“ ütles Ratas.

Peaminister vastas veel Jürgen Ligi esitatud küsimusele eelarvepoliitika ja innovatsiooni, Riina Sikkuti esitatud küsimusele valitsuse, Liina Kersna esitatud küsimusele EKRE retoorika ja Erkki Keldo esitatud küsimusele riikliku julgeoleku kohta.

Välisminister Urmas Reinsalu vastas Jevgeni Ossinovski esitatud küsimusele valitsuse välispoliitilise kursi, Urve Tiiduse esitatud küsimusele valitsuse tööjaotuse ja Raimond Kaljulaidi esitatud küsimusele Eesti Vabariigi maine kohta.

Justiitsminister Raivo Aeg vastas Signe Riisalo esitatud küsimusele perekonnaõiguse, Toomas Kivimägi esitatud küsimusele kohtutäiturite kohta.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

Tagasiside