Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Taavi Rõivas Kadri Simsoni esitatud küsimusele maksuerisuste kaotamise, Andres Herkeli esitatud küsimusele piirivalve olukorra ja väljakutsete, Andres Ammase esitatud küsimusele laste toetamise ja Mart Helme esitatud küsimusele Eesti valmisolekust tsiviilelanikkonna kaitsmise kohta.

Simson viitas valimiseelsele kampaaniale, mille käigus peaminister kinnitas, et Reformierakond ei kaota maksuerisusi. Nüüd on aga kavas seda teha.

Rõivas selgitas, et Reformierakond eelistab põhimõttena tööjõudu väiksemat maksustamist ning saastava ja kahjuliku tarbimise maksustamise suurendamist. „Samuti oleme läbi pikkade aastate olnud seda meelt, et erisusi võiks olla pigem vähem kui rohkem,“ ütles Rõivas. Ta lisas, et Reformierakonnal ei olnud kavas enne valimisi kindlat plaani üks või teine konkreetne erisus ära kaotada.

„Erisuste kaotamised on meil lauale tulnud nii lastetoetuste tõusu kui ka tööjõumaksude langetamise katteallikatena,“ märkis Rõivas. Tema sõnul arutati valitsusliidu moodustamisel väga erinevaid erisusi. Ainuke maksuerisus, mille kaotamist tegelikult üldse ei arutatud, oli ravimite käibemaksuerisus. „Kõiki teisi erisusi me arutasime, aga mitte kui Reformierakonna lubadusi või kellegi n-ö kindlaid soove ellu viia, vaid pigem kui katteallikaid selleks, et me saaksime tööjõu maksukoormust langetada, saaksime lastetoetusi tõsta, tagada seda, et Eesti riik oleks kindlalt kaitstud,“ selgitas peaminister. Ta lisas, et ei tasu neid otsuseid võtta kui ühe erakonna asja. „Kõik need teemad, mis me oleme koalitsioonileppes kokku leppinud, on kolme erakonna ühised asjad,“ ütles Rõivas.

„Kui hinnata, kas meil on võimalik tulla vastu ka nendele ettevõtjatele, kes ütlevad, et käibemaksu erisuse väga järsk kaotamine väga tuntavalt nende ettevõtlust mõjutab, siis ma arvan, et on küll,“ märkis peaminister. Tema sõnul otsivad täna valitsusliidu partnerid võimalusi, kuidas majutusasutuste käibemaksu tõusu leevendada. „Me arutame seda homme riigi eelarvestrateegia tegemisel. Julgen arvata, et küllap me leiame ka mõistliku lahenduse,“ ütles Rõivas. Tema sõnul on igal juhul oluline teada, et riigi eelarvestrateegias tuleb tulud-kulud tasakaalu saada ja raha tuleb leida nendele valdkondadele, mis seda riigieelarves kõige rohkem vajavad.

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi vastas Martin Helme küsimusele erakoolide rahastamise, Mailis Repsi esitatud küsimusele hariduse rahastamise ning Krista Aru esitatud küsimusele kõrghariduse ja teaduse rahastamise kohta.

Keskkonnaminister Marko Pomerants vastas Rein Ratase esitatud küsimusele maardlas oleva maaüksuse kasutusvõimaluste leevendamise ja Raivo Põldaru esitatud küsimusele looduskaitseala haldamise kohta.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837

[email protected]

 

 

 

Tagasiside