Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Kaja Kallas parlamendiliikmete küsimustele, mis käsitlesid plaanitavaid maksumuudatusi ja suurte perede toetuste muutmist.

Kaja Kallas ütles Martin Helme küsimusele vastates, et maksukoormus ei tõuse. Kallase sõnul on praegune maksusüsteem praak ja karistab seda, kui palgad tõusevad ega jäta palgatõusu raha alles. „Me reformime seda maksusüsteemi, kaotame astmelise tulumaksu,“ lausus ta. „Sellest reformist võidavad kõik, kes teenivad vähem kui 8000 eurot.“

Peaministri sõnul anti enne valimisi ka lubadus riigirahandus korrastada, riigi tulud ja kulud uuesti tasakaalu saada ning selle poole liigutakse. Kallas viitas, et maksupoliitikas on eesmärk mitte tõsta tööjõumakse, kuna töötamise maksustamine peaks olema nii madal kui vähegi võimalik, ja seetõttu on võetud kasutusele näiteks saastaja-maksab-printsiip, et inimeste käitumist juhtida.

Kallas sõnas, et valimistel lubati hoida Eesti julgeolekut ja tõsta Eesti julgeolekukulutusi kolmele protsendile sisemajanduse kogutoodangust, samuti viia ellu rohereform ja sellega seonduv.

Läbiv teema oli tänases infotunnis ka paljulapseliste perede toetuse vähendamine. Peaminister sõnas, et perede kindlustunne on seotud ka julgeolekuolukorraga ja tõusnud perehüvitised tekitasid ebavõrdsustunnet ühe- ja kahelapselistes peredes.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo toonitas küsimustele vastates, et perede toetamine peab olema pigemini vajaduspõhine. Ta nentis, et oluline on õiguspärasuse ootus ja kavas on anda võimalikult mõistlik üleminekuaeg, et uue tekkiva olukorraga kohaneda. Riisalo toonitas, et kõige suuremas vaesusriskis on üksikvanematega pered ning riigi ülesanne on pakkuda vajaduspõhiselt toetusi ja teenuseid sihitatult seal, kus abivajadus on kõige suurem.

Peaminister Kaja Kallas vastas veel Tanel Kiige küsimusele Ukraina sõjapõgenike väljatõstmise, Helle-Moonika Helme küsimusele riigi olukorra, Mart Maastiku küsimusele maksupoliitika, Ants Froschi küsimusele julgeolekuasutuste seaduse ja Aivar Koka küsimusele maksutõusu kohta.

Siseminister Lauri Läänemets vastas Lauri Laatsi küsimusele korrakaitse poliitika kohta ning sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo vastas Riina Solmani küsimusele perepoliitika ja Vadim Belobrovtsevi küsimusele paljulapseliste perede toetuse kohta.

Infotunni stenogramm

Fotod (autor: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei)

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside