Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) istungil võeti vastu resolutsioon Ukrainas sõja ajal vangistatud inimeste kohta. Resolutsioonis kutsutakse osapooli täitma Minski lepete seda osa, mis puudutab vangide vahetamist.

ENPA Eesti delegatsiooni liikme Andres Herkeli hinnangul ei ole õige piirduda toimunu hindamisel ainult inimõiguste valdkonnaga, vaid tuleks arvestada ka julgeolekupoliitikaga. „Keerulise julgeolekupoliitilise olukorra tõttu peame olema valmis järgmisteks halbadeks arenguteks. Selle vältimiseks tuleb jätkata sanktsioonide rakendamist Venemaa suhtes ning tagada NATO vägede suurem kohalolek Poolas ja Balti riikides,“ ütles Herkel.

Herkel tõi ENPA istungil sõna võttes esile piloot Nadia Savtšenko ja krimmitatarlaste rahvuskogu aseesimehe Ahtem Ciygöziga seotud juhtumid ning sõjavangidele osaks saanud piinamised.

„Puudub vähimgi lootus, et Vene Föderatsioon või tema käsilased Donetskis, Luganskis ja Krimmis ENPA soovitusi kuulda võtaksid. Seepärast on arengulootus pigem pandud Ukraina võimudele, kes peaksid viima oma seadusandluse kooskõlla rahvusvahelise kriminaalõigusega,“ ütles Herkel.

„Me ei olnud valmis sündmusteks Georgias 2008. aastal ega ka Ukrainas 2014. aastal. Samuti ei olnud me valmis Venemaa destruktiivseks sekkumiseks Süürias möödunud aastal. Me ei tea, kus on järgmine kriis, aga me peame selleks valmis olema,“ ütles Herkel.

ENPA istungil Strasbourgis oli sel nädalal kõne all veel intellektuaalsed omandiõigused internetis, sooline võrdõiguslikkus, Brüsseli terroriakt, Panama dokumendid ja teised teemad.

Andres Herkel: 505 6540

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside