Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) eilsel istungil vastu võetud raportis inimõiguste olukorra kohta Põhja-Kaukaasias nenditakse, et Vene võimud pole täitnud ENPA soovitusi ega Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuseid.

ENPA Eesti delegatsiooni liige Andres Herkel rõhutas oma sõnavõtus, et paljud aktuaalsed inimõiguste või julgeolekupoliitika probleemid on kaudselt seotud Tšetšeenias juhtunuga.

„Venemaa ei ole peatunud, sest teda ei ole peatatud. Tšetšeenia järel tuli Lõuna-Osseetia, Lõuna-Osseetia järel Krimm ja Ukraina ning seejärel Süüria,“ ütles Herkel.

„2000. aastate algul Tšetšeeniast alguse saanud karistamatuse sündroom hakkas levima mujale Põhja-Kaukaasiasse. Toimus ühiskondade demoderniseerimine ja islamiseerimine. Piinamised, inimeste kadumine, vägivald naiste suhtes ja isegi niinimetatud aumõrvad on tänaseni levinud,“ selgitas Herkel.

Herkeli sõnul ei olnud Euroopa Nõukogu raportööridel regioonile ligipääsu, dialoog Vene poolega katkes täielikult ning raport pandi kokku teiste inimõigusorganisatsioonide andmestikele tuginedes.

„Tuleb olla tänulik inimestele ja organisatsioonidele, kes tänaseni suudavad Vene Föderatsioonis, sealhulgas Põhja-Kaukaasias inimõiguste kaitsega tegeleda,“ ütles Herkel ning tõi esile, et raporti kokkupanemisele aitasid kaasa Memoriaal, Nižni Novgorodi piinamisvastane komitee, Norra Helsingi komitee ning Oslos loodud Natalia Estemirova dokumentatsioonikeskus.

ENPA resolutsioon inimõiguste olukorra kohta Põhja-Kaukaasias (inglise keeles)

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected] 
Päringud: [email protected] 

 

Tagasiside