Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso pidas täna Riigikogus toimuval Balti Assamblee julgeolekuseminaril tähtsaks, et Balti riigid tegutseksid ühtse kaitsekoostöö nimel ning oleksid usaldusväärsed partnerid NATO-le.

„Kui räägime koos, kõlab meie hääl kolm korda kõvemini. Seepärast on oluline meie seisukohtade koordineeritus nii Balti riikide vahel kui ka Euroopa Liidus ja NATO-s. Oleme väliste sündmuste mõjul sisenemas ettearvamatumasse julgeolekuolukorda, kus on küsitavaks muutunud meie senised julgeoleku alustalad ning nurgakivid,“ ütles Hanso.

„Kuigi Balti riikide kaitsekulutused on viimasel ajal suurenenud, on julgeoleku tagamiseks vaja veelgi enam panustada. Kaht protsenti SKP-st ei tohiks vaadata kui kaitsekulutuste lage vaid alguspunkti ehk miinimumstandardit,“ märkis Hanso.

Hanso lisas, et liitlaste kohalolekuga Balti riikides ei kaitsta mitte ainult meid vaid kõiki NATO liikmesriike. “Eestis, Lätis ja Leedus kaitstakse ka Londonit, Pariisi ja Berliini. Nii meie kui meie liitlased peavad mõistma, et ei ole olemas eraldiseisvat ja regionaalset Balti julgeolekut. Peame tagama terve Euroopa ja transatlantilise ruumi julgeoleku,” ütles Hanso.

Balti Assamblee presiidiumi liige ja riigikaitsekomisjoni liige Johannes Kert tõi Balti koostöö hea tavana välja kogemuste vahetamise ning ühtsete koordineeritud seisukohtade esitamise olulistel kohtumistel, näiteks NATO tippkohtumistel Wales’is ja Varssavis.

„Balti riikide kaitsekoostöös on mitmeid edukaid ühisprojekte nagu Balti Kaitsekolledž, õhuseirevõrgustik BALTNET ja ühine Balti pataljon, samuti koostöö luure ja küberkaitse valdkonnas. Koostöö kaitse, julgeoleku ja piirikaitse valdkonnas tähendab üheskoos vastutuse võtmist, ühisprojekte ja ühist poliitilist tahet,“ ütles Kert.

Balti Assamblee õigus- ja julgeolekukomisjoni korraldatud Balti riikide ja Põhjamaade parlamentaarsel seminaril arutatakse Balti riikide kaitsekoostöö, ühiste militaarhangete ning piirialase koostöö küsimusi.

Seminar kestab Riigikogu konverentsisaalis kuni kella 16-ni.

Fotod seminarilt

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

Tagasiside