Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) istungil Strasbourgis on täna kõne all Eesti kohta koostatud raport, milles tuuakse välja Eesti saavutused e-valitsemise ja küberkaitse vallas ning soovitatakse vähendada kodakondsuseta isikute arvu.

Intervjuu Marianne Mikkoga ENPAs, 25.01.2018

Eesti delegatsiooni esimehe ja ENPA asepresidendi Marianne Mikko sõnul jõuti Eesti raportis järeldusele, et demokraatlikud institutsioonid Eestis toimivad Euroopa Nõukogu reeglite järgi ja Eesti täidab oma kohustusi liikmesriigina. „Rõõm on näha, et Eesti saavutusi e-valitsemise ja küberkaitse vallas on märgatud ja raportis esile tõstetud,“ lausus Mikko.

Raportis kirjutatakse ka Eesti ja Venemaa suhetest, vene vähemuse olukorrast ja kodakondsuse küsimustest. „Eestil soovitatakse tegeleda rohkem etniliste vähemuste töötuse ja sotsiaalse tõrjutuse vähendamisega. Samuti vähendada kodakondsuseta isikute arvu ja muuta kodakondsuse saamine pikaajalistele elanikele lihtsamaks,“ rääkis Mikko.

Raportis soovitatakse Eestil liituda ka Euroopa Nõukogu regionaal- ja vähemuskeelte hartaga. Delegatsiooni liige Raivo Aeg ütles, et Eesti pole seda teinud, sest vene keel pole Eestis vähemus- ega ohustatud keel. „Eesti seadusandlus tagab vene keelele laiema kasutusvõimaluse, kui seda näeb ette harta,“ märkis Aeg. Ta lisas, et Eestil on vaja hoopis lahendada küsimus, kuidas suurem osa vene keelt kõnelevast kogukonnast omandaks riigikeele ja integreeruks paremini Eesti ühiskonda.

ENPA sel nädalal toimuval osaistungil on kõne all veel vähemuskeelte kaitse, kodanikupalk, Ukraina sõja humanitaarsed tagajärjed, Türgi sõjaline sekkumine Süürias ning Euroopa Nõukogu roll Iisraeli ja Palestiina rahuprotsessis.

Esmaspäeval valis ENPA uueks presidendiks itaallase Michele Nicoletti (SOC). Samuti valiti asepresidendid, kellena jätkab ka Marianne Mikko (SOC). Mikko valiti ka monitooringukomitee esimeseks aseesimeheks. Eile valiti Euroopa Nõukogu uueks inimõiguste volinikuks Bosnia ja Hertsegoviina kandidaat Dunja Mijatović.

Eesti delegatsiooni kuuluvad Marianne Mikko, Raivo Aeg, Andres Herkel, Eerik-Niiles Kross, Jaak Madison ja Tiit Terik.

Videointervjuu Marianne Mikkoga Eesti raportist

ENPA istungist on veebiülekanne (Eesti raport tuleb arutelu alla alates kella 17.30)

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside