Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee (ENPA) tegi Strasbourgis Prantsusmaal toimuval ENPA sügisistungil Eesti delegatsiooni liikmele Andres Herkelile ülesandeks koostada kiireloomuline raport Ukraina haridusseaduse küsimuses.

Teema võeti ENPA plenaaristungi päevakorda Ungari ja Rumeenia saadikute eestvedamisel. „Probleem on selles, kuidas praegu täielikult ungari ja rumeenia, aga ka vene, poola ja teistel keeltel põhinevad koolid kolme aastaga riigikeelele üle viiakse ja kas sel juhul säilivad hariduse kvaliteet ning rahvusvähemuste kultuurilised õigused,“ rääkis Herkel. Tema hinnangul võtab üleminek rohkem aega ja vaja on paindlikku mudelit, kus osa ainetunde saaks toimuda emakeeles. „Kui saame Ungari ja Rumeenia teravast reaktsioonist hoolimata kompromisse otsida, siis oleme õigel teel,“ sõnas Herkel.

Ukraina Ülemraada võttis septembris vastu haridusseaduse, mille järgi peab rahvusvähemuste keeltes antav haridus kolme aastaga üle minema ukraina keelele. President Petro Porošenko kuulutas seaduse välja 27. septembril.

Kiireloomuline raport tähendab, et see peab valmima kultuurikomitees loetud päevadega ja on saaliarutelul juba neljapäeval. Seadust hindab samal ajal ka Veneetsia Komisjon, kelle varasematest hinnangutest tulenes vajadus anda ukraina keelele hariduses tugevam staatus.

ENPA sügissessioonil osalevad ka Eesti delegatsiooni esimees ja ENPA asepresident Marianne Mikko ning delegatsiooni liige Eerik-Niiles Kross.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside