Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) asepresident ja Eesti delegatsiooni juht Marianne Mikko ning liige Jaak Madison osalevad ENPA vaatlejana presidendi- ja parlamendivalimiste vaatlusmissioonil Türgis, Mikko Diyarbakıris ja Madison Erzurumis.

„Türgis pannakse meediakanaleid kinni ja valitsusmeelsed ettevõtjad ostavad neid üles. Riigis toimuva kajastamine veebis muutub samuti üha keerulisemaks,“ rääkis Mikko. „Suur hulk opositsiooni kuuluvaid parlamendiliikmeid on kinni peetud, kelle seas ka presidendikandidaat Selahattin Demirtaş, samuti on kinni peetud ajakirjanikke ja inimõiguste eest võitlejaid,“ ütles Mikko. Ta osutas, et seda arvestades on oodata keerulist heitlust.

„Türgi on Euroopale ülioluline riik. Soovin kogu hingest, et Ankara ei kaldu kõrvale ei demokraatia ega õigusriigi põhimõtetest. Türgi raportöörina tean, kui palju on Türgis demokraate. Ei saa välistada, et valimised võiks võita demokraatlikud jõud,“ sõnas Mikko.

„Eelmisel aastal muutis Türgi põhiseadust nii, et pärast eesootavaid valimisi saab Türgist sisuliselt sultaniriik, kus praegusel presidendil Erdoğanil on ainuvõim,“ lausus Madison. Ta lisas, et vaatlemine on oluline, sest põhiseadusreformi tõttu vähendavad valimised tõenäosust, et ühinemisläbirääkimised Türgi ja Euroopa Liidu vahel õnnestuvad.

ENPA 33-liikmeline delegatsioon vaatleb valimisi koos Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) parlamentaarse assamblee ja OSCE inimõiguste teemadele spetsialiseerunud organisatsiooni (ODIHR) vaatlejatega. Delegatsioon kohtub enne valimiste vaatlemist ka valimiskomisjoni (SBE) esimehe ja liikmete, raadio ja televisiooni nõukogu (RTSC) ning meedia ja kodanikuühiskonna esindajatega.

Türgi erakorralised presidendi- ja parlamendivalimised toimuvad 24. juunil, pea poolteist aastat korralistest varem. Möödunud aastal toimus Türgis põhiseadusreform, mille tulemusel läheb pärast erakorralisi valimisi suur osa täitevvõimust presidendile ja kaob peaministri amet. Pärast valimisi vahetub Türgis parlamentaarne riigikord presidentaalse vastu. Türgis kehtib alates 2016. aasta riigipöördekatsest ja ka valimiste ajal endiselt eriolukord.

Alates 2014. aastast on Türgi president Recep Tayyip Erdoğan.

Lisainfo: Marianne Mikko +372 5646 3614

Jaak Madison +372 5817 1349

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside