Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Balti Assamblee (BA) Eesti delegatsioon sõidab täna Riiga assamblee 38. istungjärgule, kus Eestist saab homme õhtul järgmiseks aastaks BA eesistujariik. Eesistumine Balti Assamblees toimub roteeruval põhimõttel ja kestab ühe aasta.

Riigikogu esimees Henn Põlluaas sõnas, et kolm Balti riiki on üleilmselt omavahel seotud rohkem kui kunagi varem. „Meie panus rahvuslikku, piirkondlikku ja liitlas-julgeolekusse algab igaühe teadlikust vastutusest demokraatia ja õigusriikluse arendamisel ja kaitsmisel. Meie lähiajaloole mõeldes mõistame me üksteist tihti juba poolelt sõnalt. Meie riigid on vabad ja demokraatlikud, meie keeled ja kultuurid kestvad, ja me oleme oma usaldusväärsed partnerid oma sõpradele ja liitlastele,“ rääkis Põlluaas.

Riigikogu esimees lisas, et Balti regiooni julgeoleku tagamiseks tuleb tõhustada omavahelist kaitsealast koostööd ning kaasata sellesse suurema püsiva kohalolekuga ka oma NATO liitlasi.

BA Eesti delegatsiooni esimees Aadu Must ütles, et traditsioonid ja usaldus üksteise vastu on aidanud assambleel teha sellest koostöövormist väga tõhusa vahendi ühiste sihtideni jõudmisel. „See koostöö on karastunud meie ühises ajaloos, meie võitluses oma iseseisvuse taastamisel ning omavahel koordineeritud tegudes, mõtetes ja arengukavades. Need traditsioonid püsivad ka täna,“ sõnas Must.

Eesti võtab homme Lätilt üle BA eesistumise ja Aadu Mustast saab assamblee president. „Tahan tunnustada senist presidenti Jānis Vucānsit suure ja südamega tehtud töö eest. Tema juhitud töö jätkamine on suur au,“ märkis Must.

29. novembril toimuval 38. Balti Assamblee ja 25. Balti Nõukogu istungil kuulatakse Läti eesistumise aruannet ja arutatakse Rail Baltica projekti, energiaturu arendamise, vesiniku perspektiivi ning Balti kõrghariduse teemadel. Võetakse vastu BA resolutsioon ja 38. istungjärgu lõppdokument ning allkirjastatakse Balti Nõukogu ühisavaldus.

Täna õhtul toimuval Balti Assamblee auhinnatseremoonial antakse Leelo Tunglale pidulikult üle tänavune BA kirjanduspreemia.

BA on kolme Balti riigi parlamendi konsultatiivne koostööorganisatsioon, mis arutab vastastikust huvi pakkuvaid küsimusi. Eestit esindab assamblees 12-liikmeline Riigikogu delegatsioon. Riia visiidil kuulusid Eesti delegatsiooni Aadu Must, Sven Sester, Signe Kivi, Urve Tiidus, Helle-Moonika Helme, Erki Savisaar, Kalvi Kõva, Marek Jürgenson, Urmas Espenberg ja Helmen Kütt

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside