Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riias täna toimuva Balti Assamblee aastaistungjärgu lõppedes annab Läti eesistumise üle Eestile, kes juhib järgmisel aastal Baltimaade parlamentaarse ja valitsusasutuste koostöö arendamist.

„Kuna regiooni järjepidev areng on meile väga tähtis, jätkab Eesti teemadega, mis eelnevatel eesistumisaastatel on olnud meile kõigile olulised,“ ütles Balti Assamblee presidendiks saav Helir-Valdor Seeder. „Meie eesistumine keskendub strateegiliselt olulistele prioriteetidele, millel on praktiline mõju igale riigile eraldi ja kogu regioonile.“

Tema sõnul on peamised eesmärgid Balti riikide julgeoleku- ja kaitsekoostöö tugevdamine, energiaturu, transpordi ja taristu kõikehõlmav käsitlus ning innovatsiooni ja teaduse arendamine. „Eesti eesistumise ajal jälgime tähelepanelikult ka Balti huvide esindatust Euroopa Liidus ja teistes rahvusvahelistes organisatsioonides,“ ütles Seeder. „Samuti jätkame koostööd Põhjamaade Nõukogu, Beneluxi parlamendi ja Visegradi riikidega, et töötada välja ühised seisukohad Euroopa Liidu tasandil.“

Riias täna toimuv 35. aastaistung algab Balti Assamblee Presiidiumi ja riikide parlamentide spiikrite kohtumisega, kus osaleb Riigikogu esimees Eiki Nestor. Järgnevad Balti Assamblee komisjonide istungid ja  Balti Assamblee medalite üleandmine laureaatidele, kellele on Balti koostöö tähtis ja kes leiavad aega pöörata tähelepanu regionaalsete väärtuste säilitamisele.

Pärastlõunast sessiooni rände ja Euroopa Liidu välispiiri teemal juhib Balti Assamblee praegune asepresident Helir-Valdor Seeder. Kõne all on Balti riikide uued väljakutsed ja ühised lahendused põgenikekriisi leevendamisel, piirivalveteenistuste koostöö tihendamine, piiride kaitse ning põgenikevoolu uued võimalikud teekonnad.

Veel käsitletakse pärastlõunal Balti riikide demograafilist olukorda ja riiklik peretoetuste poliitikat, samuti investeeringud heaolusse ja majanduskasvu. Kõne all on ka Rail Baltica projekt, transpordikoridorid, uute projektide algatamine ning piiriülene koostöö.

Istungjärgu lõpus allkirjastatakse Balti Assamblee lõppdokument ja võetakse vastu soovitused valitsustele, et parandada regiooni turvalisust, majanduslikku edu ja elanikkonna heaolu.

Eile õhtul toimus Ziemeļblāzma kultuuripalees Balti Assamblee 25. aastapäeva tähistamine, kus anti üle tänavused Balti Assamblee kirjandus-, kunsti-, teadus- ja innovatsiooniauhinnad. Samuti avati pidulikult Läti Seimi uus hoone.

Eesti delegatsiooni koosseisus on Riias lisaks Riigikogu esimehele Eiki Nestorile ja aseesimehele Helir Valdor Seederile Aadu Must, Toomas Kivimägi, Krista Aru, Rainer Vakra, Heljo Pikhof, Uno Kaskpeit, Andre Sepp, Peep Aru ja Kalvi Kõva.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside