Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti-Ukraina parlamendirühma delegatsioon naaseb täna Ukraina visiidilt, mille käigus kohtus Ukraina ametiisikutega, tähistas Holodomori mälestuspäeva ning koostas Ukraina toetuseks ühisavalduse.

Eesti-Ukraina parlamendirühma esimehe Mati Raidma sõnul sai visiidi raames toimunud kohtumiste käigus nii Žõtomõris kui ka Kiievis veel enam kinnitust, et tänases Ukraina võitluses oma iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse eest on iga abi, iga toetus hädavajalik. „Eesti annab endast parima. Tänud riigistruktuuridele, ettevõtjatele ning eriti meie vapratele vabatahtlikele. Oleme ukrainlaste kõrval ja seda teatakse. Võit Vene agressori üle on ainus võimalik lahendus,“ sõnas Raidma.

Parlamendirühma liige Erki Savisaar rääkis, et Ukraina vajab laskemoona ja relvastust, et vabastada oma territoorium võõrvägedest. „Mida kiiremini jõuab vajalik varustus rindele, seda vähem hukkub nii tsiviilelanikke kui ka Ukraina sõdureid. Ukraina rahva soov liituda Euroopa õigusruumi ning Euroopa liiduga on kõrge ning peame tegema kõik, et neid selles protsessis aidata,“ märkis Savisaar.

Parlamendirühma liikmed mõistsid visiidi tulemusena valminud ühisavalduses hukka rahulepingu sõlmimise mõtte. „Agressor ei tohi seda sõda võita ei lahinguväljadel ega diplomaatiliselt, sõlmides endale soodsa rahulepingu. Selline rahu ei oleks üksnes moraalitu, vaid ka lühinägelik,“ kirjutasid parlamendirühma liikmed. „Me nõuame ajutiselt okupeeritud aladel kõikide inimõiguste jälgimist, tsiviilelanikke kohtuvälise vangistamise, pantvangide võtmise, piinamise ja tapmise viivitamatut lõpetamist. Eraldi nõuame kõikide rahvusvähemuste, sealhulgas Krimmi tatarlaste vastu suunatud repressioonide lõpetamist ning poliitvangide kohest vabastamist.“

Samuti kustusid Riigikogu liikmed üles kõikide maailma riikide parlamentide esindajaid minema Ukrainasse. „Kõigil on kohustus näha oma silmaga sõja- ja agressioonikuritegusid, mida Venemaa on Ukrainas juba toime pannud ning mille toimepanemist ta ka jätkab. Meie kohustuseks on Ukraina rahvast toetada ja toimuvast oma koduriike teavitada,“ toonitasid nad.

Reedel alanud visiidi raames kohtus delegatsioon Ukraina-Eesti parlamendirühmaga ja Ukraina Ülemraada esimese aseesimehe Oleksandr Kornienkoga, samuti Euroopa Liidu asjade ja rahvusvahelise koostöö, keskkonna-, majandus-, riigikaitse- ja väliskomisjonide juhtidega ning Krimmi platvormi esindajatega. Delegatsioon külastas Zõtomõri, Malõni linna ja Borodjankat ning asetas lilled Holodomori memoriaalile (pildil).

Ukrainat külastas Eesti-Ukraina parlamendirühma delegatsioon koosseisus esimees Mati Raidma, aseesimees Tarmo Kruusimäe ning liikmed Aivar Sõerd, Erki Savisaar, Jüri Jaanson, Riho Breivel, Anti Poolamets, Andres Sutt ja Mihhail Lotman.

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]

 

Tagasiside