Eesti delegatsioon osaleb NATO Parlamentaarne Assamblee aastaistungil Halifaxis
NATO Parlamentaarse Assamblee (PA) Eesti delegatsiooni esimees Marko Mihkelson ning liikmed Hannes Hanso ja Oudekki Loone osalevad NATO PA aastaistungil Halifaxis Kanadas.
„Meie jaoks on julgeolekuküsimustes oluline, et liitlaskoostöö NATO riikide vahel püsiks tugevana,“ ütles delegatsiooni juht Marko Mihkelson.
Mihkelson märkis, et kõige otsesemalt puudutab Eestit aastaistungi päevakorras olev kaitsekomitee raport NATO heidutusest alliansi idatiival. „Soovime kinnitust, et NATO suurendatud kohaloleku pataljoni lahingugrupid jäävad paigale nii pikaks ajaks kui vaja ja heidutusvõimet võimalusel tugevdatakse,“ ütles ta.
Mihkelsoni sõnul ei möödu ühtegi NATO kohtumist, kus ei tuleks kõne alla võrdne koormuste jagamine. „Kui tahame, et liitlased panustaksid NATO idatiival, peame ka ise panustama ja seda me teeme,“ ütles Mihkelson. „Eesti kaitsekulutuste tase ületab kokkulepitud kahte protsenti SKPst, samas kui paljud teised liikmesmaad on alles teel kahe protsendi suunas.“
Delegatsiooni liikme Oudekki Loone sõnul puudutab julgeolekuolukorda otseselt üldine rahvusvaheliste suhete toimeprintsiipide muutumine. „Aina enam on näha, et pärast Teist maailmasõda paika pandud struktuur ei sobi enam tingimata tänaste probleemide lahendamiseks,“ rääkis Loone. „Seetõttu on kavas ka arutelud rahvusvahelise kaubandussüsteemi või paratamatut koostööd nõudva kosmosetööstuse tuleviku osas.“
Loone lisas, et kui Eesti tahab oma tulevikku ise määrata, siis on äärmiselt oluline kõigis aruteludes osaleda ja erinevaid tulevikuvõimalusi läbi kaaluda.
Reedest esmaspäevani Halifaxis toimuv aastaistung toob kokku 29 NATO liikmesriigist pärit parlamendiliikmed, samuti partnerriikide delegatsioonid ja vaatlejaid, et arutada alliansi puudutavaid rahvusvahelisi julgeolekuküsimusi.
Nädalavahetusel toimuvad koosolekud, kus tulevad arutlusele viie komisjoni resolutsioonid ja raportid. Esmaspäevasel täiskogu istungil valib NATO PA omale uue presidendi.
Käsitletavate teemade hulgas on kaitsetehnoloogia, hübriidsõda, koormuste jagamine, võimalused ja väljakutsed kosmoses ning kosmosetööstuse tulevik. Veel on arutlusel energiajulgeoleku strateegiline väljakutse alliansi jaoks Kesk-ja Ida-Euroopas ning Venemaa sekkumine liitlaste valimistel ja referendumitel.
Samuti räägitakse NATO panusest probleemide lahendamisel ebastabiilsel lõunatiival ja heidutuse tugevdamisest idatiival ning kuidas terroristid kasutavad krüptitud sõnumeid.
Raportid puudutavad ka Lääne-Balkani riikide julgeolekut, Afganistani piirkondliku julgeoleku probleeme ja Põhja-Korea mõju rahvusvahelisele julgeolekule. Aga ka NATO erioperatsioonid tänapäeva julgeolekukeskkonnas ning julgeolekut ja koostööd Kaug-Põhjas.
Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]