Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Balti Assamblee Eesti delegatsioon juht, kultuurikomisjoni esimees Aadu Must ja väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa osalevad Balti keti 30. aastapäeva tähistamisel Riias.

„Balti kett, mille 30 aastapäeva me täna tähistame, oli üks imeline asi! See muutis meid kõiki ja maailma meie ümber,“ ütles Must. „Meie ise saime teada, et meie kolm rahvast, eestlased, lätlased ja leedulased ei ole oma vabadusetahtes üksi ja kolmekesi koos olema väga palju tugevamad. Ka maailm sai teada, et kolme Balti riigi vabadusetahte taga on kogu meie rahvas. Balti ketile elasid kaasa inimesed erinevates maailma maades“, rääkis Must.

Musta sõnul sai üheks Balti keti väärtuste kandjaks kolme Balti riigi parlamente ühendav Balti Assamblee, sest koostegemises on rohkem energiat ja see annab parema tulemuse.

Eesmaa meenutas, et 30 aastat tagasi seisid Eesti, Läti ja Leedu inimesed külg külje kõrval ja käsikäes, moodustades nii inimketi Tallinnast Vilniusesse. „Kolme rahva püüdlus vabadusele ja enesemääratlemise õigusele ning usk demokraatiasse kandis vilja,“ ütles Eesmaa.  

Eesmaa sõnul on see kustumatu mälestus minevikust ja me ei unusta kunagi rahvusvahelise kogukonna toetust Balti riikidele. „Nüüd oleme valmis jagama oma kogemusi nendega, kel ees või juba tehtud samalaadsed otsused oma riigi arenguks,“ ütles Eesmaa, pidades silmas ennekõike idapartnerlusriike Ukrainat, Moldovat ja Gruusiat.  

Lätis kohtuvad täna Balti Assamblee presiidiumi liikmed ja Balti riikide peaministrid. Riia vabadussamba juures toimub pidulik tseremoonia, Vabaduse väljakul saab tutvuda näitusega Balti ketist ning Läti parlamendis avatakse Balti ketile pühendatud ruum. Õhtu kulmineerub piduliku kontserdiga, kus loetakse ette Balti Assamblee kirjandusauhinna laureaatide Māris Bērziņši (Läti), Hasso Krulli (Eesti) ning Vladas Bražiūnase (Leedu) esseed.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
[email protected] 
Päringud: [email protected]

Tagasiside